Přejít na obsah

Uživatelé online


 • Příspěvky

  • Ahoj, neletěl by někdo začátkem května na týden do Egypta?  Kluci, holky je mi to jedno, chci hlavně chillovat, popíjet drinky, nějaká zábava, večer párty, klidně nějaký trip, prostě pohodička. Termín nejspíš 8.5-15.5, byl bych radši za mou věkovou skupinu tzn. 23-30 let, bez dětí a negativní nálady. Mám v plánu letět z Ostravy, tak že z okolí Ostravy můžu vyzvednout autem(nechávám pak na parkovišti, tak že cesta domů taky zajištěna).
  • @Olena Marusc Dobrý den, nejlepší máte si zajít přímo na pobočku, kde jste o důchod žádala či případně obrátit se telefonicky či mailem na daný úřad.
  • Dobrý den. Zažádala jsem o starobní důchod 5.2 2020. Nevím proč to tak dlouho trvá. M"žete mi sdělit jak to prosím vypadá? Žádost byla podána v Plzni Sever.  
  • Jaký důchod pobírá například dnešní důchodce? Vyzpovídal jsem jednu známou důchodkyni. Můžete si dle toho srovnat výši vašeho důchodu i Vy. Ačkoliv na polích pracovala již mnohem dříve, před státem začala vystupovat jako zaměstnanec až v 18ti letech, tedy v roce 1960. Následně další dva roky pracovala jako výzkumná pracovnice. Náplň činnosti bylo ve sbírání trav z luk a jejich sušení v pecích pro VUŽV. Další rok pracovala v květinářství. Na všech pozicích měla standardní průměrný plat jako byl v té době běžný.  V roce 1963 se jí narodilo první dítě. První půlrok pobírala mateřskou a následně 3 roky byla doma bez jediného příspěvku od státu. V roce 1966 se narodil druhý potomek, na kterého již mateřskou vůbec nepobírala neboť před tím nepracovala. Až do roku 1973 žila tedy jen z platu svého muže. Mezi lety 1973 až do roku 1998 potom následně pracovala u pásové výroby a na vrátnici se spíše podprůměrným platem. Celkové roky práce jsou tedy 30 let. Od roku 1998 se ani jednou nestalo, že by její důchod klesal. Každý rok naopak roste. Současně má také od 70 let věku MHD zadarmo a řadu dalších státních benefitů.   Prvotní výše důchodu po nástupu do důchodu byl 4 700 Kč. Následný vývoj, který bylo možné 100% dohledat: Zvýšení roku 2013 starobní i vdovský o 0,9 procenta. Zvýšení roku 2014 starobní i vdovský o 0,4 procenta. Zvýšení roku 2015 starobní i vdovský o 1,6 procenta. Zvýšení roku 2016 starobní základní o 40 Kč vdovský se nezvýšil. Veškerá důchodová komunikace probíhá pouze s ČSSZ respektive Ústředí - odbor rozhodování o dávkách důchodového pojištění. Toto ústředí zasílá také vyhlášky MPSV č. 324 2012 Sb. Na výpisech uvidíte výměru důchodů Starobních a případně i Vdovských. Obvykle bývá zvýšení důchodu v procentech.  
  • Zajímá vás, kdy budete mít nárok odejít do důchodu? Respektive v kolika letech? Tyto výpočty se stále mění. Pokud vám již brzy bude 60 let je nejvyšší čas se o tuto problematiku více zajímat. Je třeba si dobře ohlídat vstupní údaje, aby výsledná částka nebyla zbytečně nižší. Pokud si důchod načasujete správně, můžete si naopak polepšit až o několik stokorun. Proč toho tedy nevyužít. Jak zjistit termín Přesný termín můžete získat za pomoci internetové kalkulačky. Vše závisí na žadateli o důchod, zda získá potřebnou dobu pojištění, a zda dosáhl důchodového věku. Existuje možnost odejít do důchodu dříve (až tři roky před dovršením důchodového věku), nebo i nadále v důchodovém věku pracovat. To tedy znamená, že dosažení důchodového věku není limitující. Naopak většina lidí, pokud má tu možnost a slouží zdraví, se snaží pár let přesluhovat. V tuto dobu vám běží důchod a máte nárok si přivydělávat. Pro výpočet důchodového věku potřebujete znát několik základních údajů: Datum narození U žen počet dětí Doba pojištění Odejít dříve, nebo pracovat až do důchodu? Pokud váháte mezi těmito možnostmi, pak určitě je výhodnější pracovat až do důchodu. Dřívější odchod je vhodný v případě, že k tomu máte nějaký důvod. Toto řešení často volí lidé, kteří přišli o práci a na tři roky už je nikdo nezaměstná. Často také prarodiče z důvodu péče o vnoučata. Nevýhodou předčasného odchodu do důchodu je nižší pobírání penze. Ovšem i zde je třeba se zamyslet. Pokud jste pobírali pouze průměrný plat, je výhodnější odejít do důchodu dříve. Doporučujeme však před koncem kalendářního roku, nikoliv až po začátku dalšího roku. Pravda je totiž taková, že v každém následujícím kalendářním roce dostanete důchod o něco nižší (zpravidla se částka snižuje o 170 Kč) oproti předešlému roku. Jestliže jste měli nadprůměrný příjem, tedy osobní vyměřovací základ je vyšší než 36 tisíc Kč, pak se rozhodně vyplatí s důchodem počkat. V každém případě odejděte do důchodu až na začátku nového kalendářního roku. Každý rok, o který budete pracovat déle, zvýší konečnou částku penze. Odchod do důchodu v řádném termínu Samozřejmě nejvýhodnější je odchod do důchodu v řádném termínu. Pokud tedy máte stálou práci i v době, když už se blíží nárok na důchod, nemusíte odejít do důchodu. Naopak se můžete rozhodnout, zda pobírat celý důchodu, část nebo dokonce pobírání důchodu zcela odložit. Podle toho se vám poté počít konečná výše důchodu, která se tak může zvýšit.  Hlídejte si dny Nezapomínejte si dobře ohlídat dny, tedy ukončený rok. Doba pojištění se vždy dělí 365 dny. Pokud tedy například máme dobu pojištění 42 let a tuto dobu vydělíme 350 dny, je výhodnější odejít do důchodu o 15 dnů později, jinak byste mohli ztratit celý odpracovaný rok, což by byla velká škoda.
 • Aktuální témata

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...