Přejít na obsah
Veronika L.

Bouzov (hrad) – Akce, historie, zajímavosti

Doporučené příspěvky

Jeden z našich nejvíce navštěvovaných hradů je v dnešní romantické podobě spíše iluzí velkolepého feudálního sídla a oblíbenou kulisou filmových pohádek než historickou památkou. Návštěvu lze spojit s prohlídkou blízkých Javořičských a Mladečských jeskyní.

Poprvé je tento hrad zmiňován roku 1317, kdy ho držel zakladatel Búz z Bouzova. Se střídáním šlechtických rodů se měnila i podoba hradu. Největšího rozkvětu dosáhlo bouzovské panství za pánů z Kunštátu a Poděbrad. Pověst praví, že hrad je rodištěm pozdějšího krále Jiřího a jeho otec Viktroín zde skutečně pobýval. Roku 1558 však postihl Bouzov požár, po němž už nedošlo k plné obnově a hrad, který už nebyl šlechtickým sídlem chátral.

Hrad, který měl mít navenek podobu velkolepého feudálního sídla, byl však současně vybaven i moderním obytným komfortem. Například Sloupový sál sloužící jako velká jídelna byl teplovzdušně vytápěn a výtahem spojen s kuchyní. Romantická přestavba hradu Bouzova nepatří žádnému z historizujících pseudoslohů té doby, protože záměrně kombinuje prvky různých období (zejména gotiky a renesance). Cílem architekta totiž bylo vyvolat dojem stáří a postupného historického vývoje. Výsledkem je sice spíše hrad z pohádek, právě tím je však Bouzov přitažlivý pro návštěvníky.

Nejbližší Akce

 • Velikonoce na hradě Bouzov: 10. až 13. dubna
 • Mezinárodní den památek na Bouzově: 18. dubna
 • Čarodějnice na hradě Bouzov: 25. dubna (13:00 až 15:00)
 • Z pohádky do pohádky na hradě Bouzov: 18. až 22. května (vždy od 09:00 do 12:00

Hrad Bouzov pro turisty prohlídky akce.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...