Přejít na obsah
Veronika L.

Hrad Rabí – Otevírací doba státní zříceniny

Doporučené příspěvky

Zřícenina hradu Rabí je monumentální stavba na holém kopci nad stejnojmennou obcí. Působí opravdu velkolepě a její návštěvu bych Vám ráda osobně doporučila. Hrad je pověstný také svými přehlídkami sokolníků.

Historie Rabí

Hrad zřejmě založili páni z Velhartic počátkem 14. století. Od té doby až do dneška je dominantou hradu mohutná obytná věž na nejvyšším místě návrší. Rozměry stran 13 na 19 metrů patří k největším u nás. První rozšíření provedla Půta Švihovský z Rýzmberka koncem 14. století.

Jeho potomci pak na přelomu 15. a 16. století provedli velkolepou pozdně gotickou přestavbu, a to souběžně se stejně náročnou přestavbou rodového sídla Švihova. Nové opevnění s mohutnými dělovými baštami předešlo dobu. Tak velká investice však finančně zruinovala i bohaté Rýzmberky, kteří museli rodový majetek rozprodat. V době husitské hrady dvakrát dobýval Jan Žižka, podruhé zde však přišel o druhé oko.

Podhradí bylo roku 1499 povýšeno na město. Majitelé se však rychle střídali a hrad ztratil rezidenční funkci. Na počátku 17. století byl už značně zanedbaný. Zkázu dovršila třicetiletá válka, kdy Rabí vyplenili Mansfeldovi vojáci. První zabezpečovací práce zde začal provádět Spolek pro zachování uměleckých památek, který hrad dostal v roce 1920 darem od posledních majitelů. Opravy zejména jádra hradu pokračují dodnes.

Otevírací doba hradu Rabí

Hrad Rabí má rozdělené otevírací doby pro 

 1. Věž
 2. Palác
 3. Palác a současně věž
 4. Nádvoří
 5. Podzemí kostela

Jelikož je zde tedy 5 unikátních otevíracích časů a každý měsíc má odlišné hodiny, kdy je možné okruh navštívit důrazně doporučuji vždy před návštěvou navštívit oficiální otevírací dobu na hradě.

Vaše recenze z hradu Rabí

Máte s návštěvou hradu svou vlastní zkušenost? Neváhejte napsat své recenze na prohlídky či tipy na aktivity v okolí nebo krásné vyhlídky z hradu do komentářů pod článkem. Pomůžete tak ostatním turistům. Děkuji!

Státní hrad Rabí otevírací doba zřícenina.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...