Přejít na obsah
Veronika L.

Český Šternberk (Hrad & Zámek) – Otevírací doba a zkušenosti

Doporučené příspěvky

Hrad s vestavěným barokním zámkem

Navštívili jste hrad Český Šternberk? Neváhejte přidat své fotografie z výletu či recenze a zkušenosti z prohlídky nebo parkování u hradu. Pomůžete tím ostatním turistům. Děkuji

Historie hradu Český Šternberk

Velkolepé historické sídlo slavného rodu opět patří svým zakladatelům, v jejich péči se však teprve otevírá návštěvníkům v plné kráse. Hrad založil kolem roku 1240 významný příslušník rodu Divišovců Zdeslav a jeho potomkům, užívajícím od té doby predikát ze Šternberka, patří i dnes. 

Raně gotickému hradu dominovaly dvě monumentální věže, okrouhlá a čtyřhranná. Při nich stál palác a k němu přiléhala kaple. Západní stranu uzavírala mohutná hradba spojující obě věže. Třetí věž stála snad už v té době na konci ostrohu.

Po dobytí hradu vojsky Jiřího z Poděbrad v roce 1467 následovala pozdně gotická přestavba směřující z počátku především k posílení obranyschopnosti. Dosavadní hradby obklopil úzký parkán a z nejzranitelnější jižní strany posílila opevnění polygonální bateriová věž a předsunutá bašta. Také obytné jádro bylo rozšířeno a upraveno. 

Krátce po třicetileté válce proběhla další, tentokrát barokní úprava, která proměnila rezidenční část středověkého hradu v zámek. Členitá silueta byla sjednocena přístavbami v dnešní jednotlivý celek a barokizace se uplatnila i ve vnitřních prostorách, které byly vyzdobeny bohatou štukaturou od C. Bretana. V polovině 18. století byl přistavěn Dolní zámek a zřízen nevelký francouzský park. Tato podoba Českému Šternberku se zachovala dodnes.

Zámecké interiéry jsou vybaveny hodnotným zařízením, jsou zde sbírky zbraní, grafických listů ze 17. století a zlatnických miniatur. Expozice V Dolním zámku připomíná přírodovědce Kašpara Šternberka, spoluzakladatele Národního muzea v Praze. Český Šternberk patří k našim nejhodnotnějším a nejstarším hradům šlechtického založení. Tím větší ocenění si zaslouží majitel, který po restituci dále rozšířil a zkvalitnil jeho prohlídkovou trasu.

Otevírací doba

 • listopad až březen – zavřeno (prohlídky pouze na objednání)
 • duben – sobota, neděle a svátky 9:00 až 17:00
 • květen  – úterý až neděle a svátky 9:00 až 17:00
 • červen  – úterý až pátek 9:00 až 17:00 // sobota, neděle 9:00 až 18:00
 • červenec – úterý až neděle a svátky 9:00 až 18:00
 • srpen  – úterý až neděle 9:00 až 18:00
 • září  – úterý až neděle a svátky 9:00 až 17:00
 • říjen  – sobota, neděle a svátky 9:00 až 17:00

Hrad Český Šternberk.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...