Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Dobříš – Zkušenosti, foto a otevírací doba

Doporučené příspěvky

Jaké jsou Vaše zkušenosti s návštěvou Dobříše a jeho zámku s francouzskou zahradou? Přidávejte své recenze i fotografie do komentářů pod článkem. Děkuji. Osobně jsem zde byl několikrát i na komentované prohlídce a tento zámek pokládám za nejkrásnější v okolí Prahy.

Historie zámku Dobříš

Dobříšská zámek s ojediněle dochovanou zahradou francouzského typu je ukázkou u nás neobvyklé rezidenční architektury francouzské provenience. Královský hrad Vargač na nedalekém kopci už téměř zanikl.

Zámek byl vybudován jako středisko rozsáhlého panství v druhé polovině 17. století na místě dosavadních hospodářských budov z doby císaře Rudolfa II. Stavebníkem byl tehdejší majitel panství František Maxmilián z mocného rodu Mansfeldů, v dostavbách a úpravách pokračovali další Mansfeldové. Dnešní podobu zámek dostal až v letech 1745 až 1765 podle projektu francouzského královského architekta Julia Roberta de Cotteho s výzdobou G. M. Servandoniho  a pražských umělců I. Platzera a J. P. Molitora. Zámek je patrová trojkřídlá budova s nádvořím uprostřed a s hlavními vchody ve středních rizalitech převyšujících křídla. Vnější fasády bohatě zdobí rokokové prvky, balkony, arkády, štíty, vikýře a plastiky. 

Přízemní interiéry jsou zaklenuty valenými klenbami s lunetami a vyzdobeny řadou žulových portálů z druhé poloviny 17. století. Zámecký sál pochází z 18. století, jře řešen souměrně s mramorovými krby, čtveřicí vchodů a s bohatou rokokovou štukovou i malířskou výzdobou stěn a stropů.

Zadní průčelí je obrácené do cenné, architektonicky řešené francouzské zahrady s pěti výškově odstupňovanými terasami a rampami. Sochařská výzdoba je dílem I. Platzera. Pohledovou osu uzavírá schodiště s fontánou a oranžérie. Dobříšský park je považován za jeden z nejčistších příkladů francouzské zahrady u nás, je zvláště cenný tím, že neprošel výraznějšími pozdějšími úpravami a změnami.

Otevírací doba

 • září až červen – úterý až neděle od 09:00 do 16:30
 • červenec až srpen – pondělí až neděle od 09:00 do 17:30

Zámek Dobříš fotografie otevírací doba prohlídka.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...