Přejít na obsah
Veronika L.

Helfštýn (hrad) – Historie, akce i otevírací doba

Doporučené příspěvky

Navštívili jste částečně rekonstruovanou zříceninu hradu Helfštýn? Napište své recenze nebo sdílejte své fotografie v komentářích pod článkem. Inspirujete tak další turisty k návštěvě této historické stavby. Děkuji.

Historie Helfštýnu

Desetiletí už probíhá postupná rekonstrukce největší hradní zříceniny Moravy. Některé části rozlehlého areálu už jsou opraveny a zdejší akce pro veřejnost lákají desetitisíce návštěvníků. Tradice praví, že původní nevelký hrad vystavěl loupeživý rytíř Friduš z Linavy na počátku 14. století protiprávně na území pánů z Drahotuš. 

Historie však zaznamenává jako první vlastníky pány z Kravař, kteří za století držení hradu přistavěli Kravařské předhradí a zcela nové opevnění. Na opevňovací práce navázali i další vlastníci, páni ze Sovince, za nichž byla dostavěna mohutná branská věž.

Stavební vývoj se nezastavil ani za Kostků z Postupis a pánů z Pernštejna, kteří přistavěli druhé rozsáhlé předhradí. Další majitel Petr Vok z Rožmberka nakonec roku 1622 své těžce zadlužené moravské državy prodal Bruntálským z Vrbna. Ti přestavěli obytné části vnitřního hradu na výstavný renesanční zámek. Jiří Brutnáslký z Vrbna byl však jako jeden z vůdců stavovského povstání po Bílé hoře uvězněn a konfiskovaný Helfštýn získal kardinál Dietrichštejn.

Ještě za třicetileté války prokázala pozdně gotická pevnost pozoruhodnou odolnost při několikerém marném obléhání Dány a Švédy. Dietrichštejnové ještě přistavěli barokní sypané fortifikační stavby. Přesto bylo roku 1656 rozhodnuto o zboření hradu

Ještě dvakrát došlo ze strachu před Turky a později před Prusy k pokusům urychlené napravit škody způsobené částečnou demolicí. V 18. století je však hrad již definitivně opuštěn.

Dnes je Helfštýn po částech rekonstruován. Konají se zde nejrůznější kulturní akce, jako je kovářské symposium Hefaiston "dobývání hradu" skupinami historického šermu atd.

Otevírací doba hradu

 • 7. 3. – 29. 3. 2020    soboty a neděle     9 – 16 hodin
 • 2. 4. - 30. 4. 2020    čtvrtek až neděle      9 – 17 hodin
 • 1. 5. -   30. 8. 2020    úterý až neděle 9 – 18 hodin
 • 1. 9. - 27. 10. 2020    úterý až neděle     9 – 17 hodin
 • 2. 11. - 24. 11. 2020    soboty a neděle      9 – 16 hodin

Poloha Helfštýnu na mapě

Helfštýn hrad panorama zřícenina.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...