Přejít na obsah
Veronika L.

Karlštejn – Nejslavnější český hrad | Otevírací doba

Doporučené příspěvky

Máte osobní zkušenost s prohlídkou, návštěvou nebo parkováním u hradu Karlštejn nedaleko Berouna? Přidejte své recenze nebo sdílejte své fotografie v komentářích v této sekci diskuzního fóra. Pomůžete tím ostatním turistům. Děkuji.

Historie hradu

Nejslavnější český hrad není třeba představovat. Založil ho roku 1348 Karel IV. jako své venkovské sídlo a současně důstojný symbol královské moci a suverenity českému království. Dodatečně mu však přiřkl i roli bezpečného úkrytu pro korunovační klenoty a svaté relikvie. Samotný hrad byl stavebně hotov v  roce 1355, práce však byly ukončený až vysvěcením kaple sv. Kříže o deset let později.

Karlštejn je mimořádnou stavbou, vymykající se dobovým zvyklostem, a to jak typologicky, tak vnitřním vybavením. Dominantou je mohutná hranolová věž, jejíž šest metrů silná čelní stěna chránila vnitřní hrad. Na druhé, nižší terase stojí menší Mariánská věž, nejnižší terasou trojúrovňového hradu je rozdělena branou na část s téměř padesátimetrovým palácem a nádvoří s purkrabstvím.

Zcela výjimečné jsou karlštejnské svatyně. Soukromá kaple Karla IV. (kaple sv. Kateřiny) je obložena deskami z leštěných polodrahokamů ve zlaceném štuku. Chodbou je spojena se sálem upraveným na kostel Panny Marie. Ideovým i uměleckým vyvrcholením je kaple sv. Kříže ve druhém patře velké věže.

V letech 1578-1597 proběhla renesanční přestavba hradu pod vedením stavitele. Tím však nejslavnější období končí. Roku 1646 byl Karlštejn vyloupen Švédy a později už jen chátral.

Teprve v letech 1888 až 1897 byla provedena puristická rekonstrukce podle projektu F. Schmidta. a J. Mockera. Necitlivá regotizace usilující o ideální středověký vzhled byla kritizována už v době své realizace. Přesto je dnes Karlštejn snad nejnavštěvovanější mimopražskou historickou památkou. 

Otevírací doba Karlštejnu

Otevírací hodiny v průběhu roku na hradu Karlštejn jsou velmi odlišné. Najdete zde celkem 3 různé okruhy, které se velmi liší a vždy před návštěvou bych doporučil navštívit oficiální stránku s dobami pro návštěvníky hradu.

Hrad Karlštejn fotografie otevírací doba.jpg

Odkaz na příspěvek

Zrovna tento týden jsme šli na skvělou procházku, kterou mohu vřele doporučit. Autem jsme zastavili u kostela ve vesnici Mořina. Odtud jsme se vydali přibližně 20 minut dlouhou cestou po silnici směrem na Karlštejn. Na této silnici je však zákaz vjezdu a tak jsme potkali možná jedno auto za celou cestu.

Odtud vyjdete u Karlštejna nahoře a celou cestu půjdete mírně z kopce. Nešli jsme však na hrad, který byl stejně z důvodu koronaviru uzavřen, ale vydali se na vyhlídku na kopci na proti. Nepotkali jsme jediné turisty, vyfotili si hrad a pak šli lesní cestou opět zpátky.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...