Přejít na obsah
Veronika L.

Hrad Kost – Otevírací doba i akce

Doporučené příspěvky

Navštívili jste již hrad Kost v Českém ráji? Napište své recenze z prohlídky či vyhlídek kolem hradu, pošlete do komentářů také své fotografie z výletu ke Kosti. Pomůžete tím ostatním turistům.

Historie hradu Kost

Hrad Kost patří k nejkrásnějším českým hradům, mimo jiné i dík mimořádně malebnému zasazení do krajiny v pískovcových skalách Českého ráje. Založil ho Beneš z Vartemberka krátce před rokem 1349, kdy se poprvé píše jako pán na Kosti

Ke stavbě bylo použito mohutných pískovcových bloků, při jejichž lámání byla odstraněna úzká šíje spojující hradní skálu se stěnou údolí. Za této první vývojové fáze vznikla i mohutná Bílá věž. Zajímavé je, že její lichoběžníkový půdorys umožňuje spatřit všechny čtyři rohy z jediného místa.

Za husitských válek drželi Kost Házmburkové. Jan Žižka, kterému je připisován výrok "Kost patří psu" po neúspěšném dobývání, ve skutečnosti hrad nikdy neobléhal. Učinil tak dvakrát až král Jiří z Poděbrad.

Obratný Jan Zajíc z Házmburka však kapitulaci vždy odvrátil jednáním. Roku 1497 koupil panství Jan ze Šelmberka, postavil nový tzv. šelmberský palác, další pak přistavěli roku 1524 noví majitelé Bibrštejnové. Lobkovicové později opevnili podhradí s novými pivovarem hradbou s dvěma branami a přistavěli správní budovu. Mladší části byly vyzdobeny renesančními sgrafity. 

Roku 1635 však hrad vyhořel a koncem 17. století se Vartemberský palác zřítil do nádvoří. Při následující přestavbě na sýpky byla zničena výzdoba všech tří paláců a Bílá věž získala dnešní charakteristické zastřešení.

Ve 20. století

Do roku 1945 patřil hrad příslušníkům italského rodu Flamini Dal Borgo. Ti provedli nejnutnější záchranné práce. Roku 1946 vyhořel bibrštejnsý palác. Definitivní záchranu hradu přinesla rekonstrukce roku 1953. Po restituci provozuje hrad jako veřejně přístupnou památku společnost Kinský Dal Borgo.

Otevírací doba (Kost)

 •  Duben     středa - neděle     10:00 - 16:00
 •  Květen     úterý - neděle     09:00 - 17:00
 •  Červen     úterý - neděle     09:00 - 17:00
 •  Červenec - srpen     denně     09:00 - 18:00
 •  Září     úterý - neděle     09:00 - 17:00
 •  Říjen     středa - neděle     10:00 - 16:00

Akce na hradu Kost

Aktuálně nejsou vypsané na rok 2020 žádné akce. soupis najdete na oficiálním webu v sekci Kalendář akcí.

Hrad Kost fotografie prohlídky otevírací doba.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...