Přejít na obsah
Veronika L.

Hrad Křivoklát – Akce a otevírací doba státního hradu

Doporučené příspěvky

Napište tipy ostatním turistům z návštěvy hradu Křivoklátu. Jak se Vám zde líbilo? Neváhejte přidat své zkušenosti a své fotografie z výletu na Křivoklát a po křivoklátsku do diskuze pod článkem. Děkuji.

Historie Křivoklátu

Klenot mezi českými hrady je spolu s Karlštejnem největším lákadlem atraktivní turistické oblasti Berounska. Původní hrad, jehož přestavbu zmiňuje Kosmova kronika už k roku 1110, stál pravděpodobně jinde. Královský lovecký hrad na dnešním místě byl založen koncem období vlády Přemysla Otakara I. kolem roku 1230. Rád tu pobýval i náruživý lovec Václav I., který nechal provést i první přestavbu. Hrad byl tehdy románský s raně gotickými prvky, dochovaly se z něj však jen nepatrné pozůstatky. U úpravách pokračoval i Přemysl Otakar II.

V mládí pobýval na hradě kralevic Václav, který zde později, už jako král Karel IV., ubytoval svou první manželku Blanku z Valois a sám zde vydal řadu důležitých listin. Jeho syn Václav IV. tu trávil často i několik měsíců a spravoval odtud státní záležitosti. Také on hrad dostavoval a upravoval, než začal dávat přednost jiným královským hradům.

Křivoklát vyhořel

Roku 1422 hrad vyhořel a v době Zikmundově byl několikrát dobýván a zastavován. Novou slávu zažil až za Vladislava II., který si hrad natolik oblíbil, že nechal pod vedením dvorních stavitelů Hanuže Spiesse a Benedikta Rejta provést velkolepou pozdně gotickou přestavbu. Tehdy vnikla bohatá výzdoba královského paláce, arkýře a reliéfy, rytířský sál byl znovu zaklenut hvězdicovou klenbou a opatřen novými okny a portály. 

Také opevnění získalo některé velmi pokročilé prvky. Paradoxně však právě po této přestavbě ztratil hrad význam a začal sloužit jako vězení, byl zastavován a rychle chátral. Zkázu dovršil ničivý požár v roce 1643. Opravy byly provedeny jen v nejnutnějším rozsahu. Na hradě se střídali zástavní uživatelé a posléze vlastníci, až roku 1826 zničil Křivoklát další rozsáhlý požár. Tehdejší majitelé, naštěstí rozhodli o rekonstrukci hradu do původní podoby. Právě pak pokračovaly až do první světové války i po ní, od roku 1929 už ve státním majetku a pod dohledem Státní památkové péče.

Akce hradu Křivoklát

 • 19. až 21. dubna: Knížecí Velikonoce na Křivoklátě
 • 6. až 9. června: Kytarové kurzy a koncerty
 • 29. až 30. června: Sokolnické ukázky a šermířská vystoupení na Křivoklátě
 • 5. až 6. července: Scénické noční prohlídky

Otevírací doba

Na oficiálních stránkách hradu Křivoklát najdete každý den aktuální otevírací dobu všech pěti prohlídkových okruhů včetně informace o vstupném.

Hrad Křivoklát otevírací doba prohlídkové okruhy.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...