Přejít na obsah
Veronika L.

Bučovice (zámek) – Historie, otevírací doba, mapa

Doporučené příspěvky

Renesanční zámek Bučovice. Své recenze s návštěvou města a zámku či fotografie z návštěvy přidávejte do komentářů. Pomůžete tak ostatním turistům.

Historie zámku Bučovice

V nepříliš navštěvovaných Bučovicích najde návštěvník, který sem zajede třeba z nedalekého Slavkova, jednu z nejčistších a nejcennějších renesančních staveb u nás.

Výstavný zámek nechal vystavět Jan Šembera Černohorský z Boskovic, poslední svého rodu, mezi léty 1575 až 1583 po vzoru opevněných italských renesančních paláců. Jde zřejmě o nejčistší ukázku tohoto typu stavby severně od Alp. Podle projektu císařského architekta J. Strady vedl stavbu v Brně usazený Ital Pietro Gabri.

Také kameníci byli zkušení mistři italského původu. Umělecky mimořádné cenně třípodlažní arkády obklopující nádvoří jsou bohatě kamenicky zdobeny. Subtilní tvarosloví arkád je snad nejkrásnější ukázkou elegantní moravské renesance a jednou z našich nejhodnotnějších památek tohoto období.

Výzdoba zámku

Výjimečná je i štuková výzdoba interiérů od Hanse Monta a unikátní fresky zaječího sálu, zachycující převrácený svět. v němž zajíci vyhráli nad lidmi a psy. Manýristickou fontánu na nádvoří vytvořil sochař Pietro Materna roku 1635, o něco později byly přistavěny nároční věžovité nástavby. Zámek obklopuje zahrada s nárožními bastiony.

Dnešní podoba Bučovic

Lichtenštejnové, kteří získali Bučovice sňatkem, už zde nesídlí. Při barokních úpravách zanikly části opevnění s příkopem. Jako v mnoha jiných případech i zde se odchodem majitelů panství stavební vývoj zastavil. Zámek sice chátral, ale právě dík tomuto zanedbávání se zachoval ve výjimečně čisté renesanční podobě nedotčené pozdějšími zásahy.

Otevírací doba

Při návštěvě zámku Bučovice si můžete zvolit z celkem pěti okruhů. Na každém z nich se liší nejen cena, tak i otevírací doba v průběhu roku. Pro získání představy o návštěvní době doporučuji navštívit oficiální web zámku Bučovice.

Mapa nádvoří zámku Bučovice

Zámek Bučovice otevírací doba fotografie mapa recenze z prohlídky.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...