Přejít na obsah
Veronika L.

Skanzen Veselý Kopec – Akce, program, otevírací doba

Doporučené příspěvky

Znáte Skanzen Veselý Kopec? Pokud máte recenzi z návštěvy této vesničky napište své postřehy do komentářů pod článkem. Pokud máte fotografie neváhejte přidat. Pomůžete tak ostatním turistům. Děkuji

Co to je skanzen Veselý Kopec?

Součástí souboru lidových staveb Vysočina je dnes vedle známého Veselého kopce také unikátní městská část Betlém v Hlinsku. Spolu s dalšími expozicemi tvoří největší skanzen v Čechách. Od 60. let 20 století byly objekty restaurované na místě postupně doplňovány o další přenesené z okolí Litomyšle, Chrudimi, Heřmanova Městce, Chotěboře, Svratky, Poličky a Vysokého Mýta. První část skanzenu byla zpřístupněna v roce 1972.

Soubor lidových staveb Vysočina dnes tvoří vesnický soubor Veselý Kopec, soubor převážně roubených domků městské části Betlém v Hlinsku vodní kovací hamr ve Svobodných a Hamrech a řemeslné dílny v obci Možděnice. 

Cíl expozice skanzenu

Cílem expozice je ukázat způsob života a práce venkovského obyvatelstva Vysočiny od počátku 19. století do poloviny století následujícího. Některé stavby však pocházejí i ze 17. a 18. století. Expozice ve Veselém Kopci dokumentuje jednotlivé typy domů a usedlostí, zemědělských a technických staveb a drobné objekty doplňující venkovská sídla. Pozoruhodný je například soubor technických zařízení na vodní pohon (mlýn s varnou povidel, pila, stupník a tlučení třísla, drtička lněného semene).

Kontakt s pamětníky

Předností areálu Vysočina je kontakt se starými pamětníky tradičního řemesla, kterých je v tomto malebném koutku stále ještě dostatek. Na Veselém Kopci se koná pravidelně množství akcí, přibližujících například svátky a zvyky drobných rolníků, ve Svobodných hamrech mohou návštěvníci vidět vodní hamr v provozu a navštívit roubenou hospodu z roku 1794.

Akce skanzenu Veselý Kopec

Aktuálně vypsané akce na tento rok, které se ve skanzenu Svatý Kopec konají najdete na webu národního muzea v přírodě. Program je zde na celý rok a často i na ten další.

Skanzen Veselý Kopec.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...