Přejít na obsah
Veronika L.

Jaroměřice nad Rokytnou (Státní zámek) – Otevírací doba, Akc

Doporučené příspěvky

Barokní zámek s kostelem a zahradou. Máte své fotografie z návštěvy státního zámku Jaroměřice? Své recenze z návštěvy sdílejte s dalšími turisty v komentářích pod článkem. Děkuji.

Kde se nachází Jaroměřice?

V malé moravské obci najde překvapený návštěvník areál jednoho z největších zámků střední Evropy, monumentálního zámeckého kostela a zahrady. Velkolepé sádlo rodu Questenberků by se mohlo směle měřit s nejednou panovnickou rezidencí. 

Historie zámku

Zámek si nechal vystavět Jan Adam z Questenberka v letech 1700 až 1739 podle návrhu rakouského architekta Jacoba Prandtauera. Budovy zámku na straně k náměstí obklopují rozlehlý čestný dvůr. Dvě křídla vybíhají ještě do zahrady. Určitá nepravidelnost těchto připojených křídel svědčí o využití části staršího renesančního zámku. K zámeckému komplexu je krátkým spojovacím traktem připojen velkolepý zámecký kostel sv. Markéty s oválnou lodí zaklenutou kupolí a se dvěma štíhlými věžemi. 

Mezi bohatě vyzdobenými interiéry je i divadlo, hudební sál, sala terrena a římské lázně. Na zámek navazuje zahrada se sochařskou výzdobou, rozdělená říčkou Rokytnou. Ta kdysi napájela široký vodní kanál obtékající trojúhelníkový divadelní ostrov. 

Význam Jaroměřic

Jaroměřice tehdy byly centrum kulturního života, měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Jejím kapelníkem byl skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic. 

Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i zařízení interiérů z 19. století. Dobové hudební nástroje připomínají slavnou hudební minulost. Částečně rekonstruovaná zámecká zahrada patří k nejpřesvědčivějším ukázkám barokního zahradního umění na Moravě.

Otevírací doba a návštěvní řád

Ač je aktuálně zahájení prohlídkové sezóny díky koronaviru odloženo na neurčito, doporučila bych při aktualizaci sledovat web zámku Jaroměřice. Důvodem jsou odlišné otevírací časy pro jednotlivé okruhy. Těch je zde 5: Hostinské pokoje a kuchyně, Chrám sv. Markéty, Hračky z půdy, Projekt MŠMT, Hraběcí apartmán (základní okruh).

Akce zámku Jaroměřice

Akce najdete také na webu zámek-jaroměřice.cz. Aktualizovaný program je rozepsaný po měsících a najdete zde přesnou náplň jednotlivých akcí i dobu trvrání.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou otevírací doba akce.jpg

Odkaz na příspěvek

Komentář z FB: "Byla, ale jen skoro. Před dvěma lety jsme v okolí byly s kamarádkou na dovolené. Každý večer jsme si plánovali výlety na druhý den, kontrolovaly na netu vstupné i otvírací dobu. K naší smůle jsme se dostali jen na nádvoří, celý zámek byl uzavřen pro nějakou akci pro děti (na netu ani zmínka) . Ale mají tam výbornou cukrárnu u brány. Snad budeme mít někdy jindy víc štěstí."

 

"jsem tam několikrát s celou rodinou ještě když byli naše děti malé a už i z vnučkou a to jsme z opačné strany republiky je tam krásný zámecký park a i uvnitř krása doporučuji"

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...