Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Kratochvíle – Doba prohlídky státního zámku

Doporučené příspěvky

Renesanční letohrádek se zahradou Kratochvíle. Máte s návštěvou zámku Kratochvíle svou vlastní zkušenost? Napište svojí recenzi z prohlídky či přidejte své fotografie ze zámku.

Kratochvíle je u nás ojedinělou ukázkou renesančního letohrádku a rekonstruované zahrady s vodními plochami a geometricky tvarovanými výsadbami, jakoby přenesenou odkudsi z Itálie a dokonce ilustrující změny na prahu nové epochy.

Historie zámku

V roce 1580 vyměnil Vilém z Rožmberka svému regentovi Jakubu Krčínovi z Jelčan jeho dvorec a tvrz Leptač za panství a městečko Sedlčany. Místo, které chtěl užívat jako letní sídlo pro odpočinek, nejdříve přejmenoval na Kratochvíli a v osmdesátých letech pověřil svého stavitele Baltazara Maggiho z Arogna stavbou letohrádku ve stylu italské renesanční vily. Interiéry vyzdobil malbami Georg Wildmann a štukovým dekorem Antonio Melani.

Roku 1592 Vilém z Rožmberka zemřel a českokrumlovské panství, jehož součástí byla i Kratochvíle, zdědil poslední rožmberský vladař Petr Vok. Ten nechal dokončit zahradu. V sousední oboře choval hřebce, ale v souladu s dobovou zálibou v exotické také velbloudy. Celý areál byl hotov roku 1595.

Typická přehlídka renesanční vily

Kratochvíle je jednou z prvních a současně nejčistších ukázek změny životního stylu renesanční šlechty, které nastaly v 16. století. Ačkoli je tu ještě jakýsi náznak opevnění s ohradní zdí a vodními příkopem, jeho úkolem je spíš jen hájit klid a soukromí obyvatel. Samotná budova letohrádku a ohrazený prostor zahrady už ničím nepřipomínají temný středověk. Nejde tu však ani o reprezentaci. Stavba i zahrada je zcela v duchu renesance podřízena záměru vytvořit příjemné místo k odpočinku a radostem života. 

Ostrov s letohrádkem a vnitřní okrasnou zahradou obklopuje vodní kanál. Vnější část zahrady mezi obdélníkovým kanálem a ohradní zdí tvořila štěpnice s travnatými plochami a užitková zahrada. 

O tehdejší podobě zahrady podává svědectví dochovaný obraz Jindřicha de Veerle. Jsou zde zachyceny ovocné stromy štěpnice na obvodu i kruhová nádrž ve středu kompozice. Zahrada prochází náročnou rekonstrukcí, která postupně obnovila vodní kanál, výsadby i fresky na obvodové zdi v souladu s dobovými vyobrazeními. Už dnes je však Kratochvíle jednou z nejpřesvědčivějších ukázek uspořádání a atmosféry renesanční zahrady, jakou můžeme u nás spatřit.

Doba prohlídky zámku Kratochvíle

Nejvíce oblíbená a i mnou doporučovaná je prohlídka renesanční vily (základní okruh). Doba prohlídky s průvodcem je přibližně 60 minut.

Otevírací doba zámku

Návštěvní doba zámku Kratochvíle se v průběhu roku velmi mění. Každý ze 4 okruhů ji má odlišnou a doporučuji tedy vždy den před návštěvou navštívit stránku s návštěvní dobou a zjisti si jaké okruhy jsou k dispozici. V nabídce je:

 • základní okruh Prohlídka renesanční vily
 • Grand prohlídka vily a kostela Narození Panny Marie
 • Samostatná prohlídka kostela Narození Panny Marie
 • Zámecká zahrada

Poloha aneb, kde je zámek na mapě ČR

Státní zámek Kratochvíle otevírací doba akce.jpg

Odkaz na příspěvek

Recenze od turistek: "Byla jsem tam dvakrát,ale už je to dost dávno ,to tam ještě byla expozice vystavených postaviček z loutkových a animovaných filmů, bylo to parádní"

"Byla jsem Tam... Už je to dávno. Napsala do knihy hostů. Kde asi ta kniha je ?? Moc ráda bych si to přečetla znovu "

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...