Přejít na obsah
Veronika L.

Javoříčko (jeskyně) – Mapa Javoříčské jeskyně

Doporučené příspěvky

Zpřístupněné krasové jeskyně. Víte, kde leží? Recenze a fotografie z návštěvy javoříčské jeskyně přidávejte prosím do komentářů pod tento článek. Pomůžete tím ostatním turistům. Děkuji.

Javoříčko: O Jeskyni

Jedním ze dvou zpřístupněných jeskynních systémů na Bouzovsku nedaleko Litovic jsou Javoříčské jeskyně u stejnojmenné obce a v blízkosti Slavětína. Podzemní systém Javoříčských jeskyní je složitým komplexem chodem, Dómů a propastí ve dvou hlavních úrovních.

Tyto etáže vytvořili kdysi paleotok potoka Špraňku v nevelkém ostrůvku devonských vápenců. Dnes jsou však známé jeskynní prostory suché. Podzemní vody sestoupily do nejnižšího, předpokládaného, avšak dosud neobjeveného patra. 

Historie jeskyně

Části jeskyní (propast Zátvořice a jeskyně Svěcená díra) byly známy od nepaměti. První anonymní písemná zmínka pochází z roku 1873. Podstatná část jeskyní však byla objevena až při několikahodinovém namáhavém sestupu nižším patrem v roce 1938.

Další partie pak byly postupně objevovány především v padesátých letech. V současné době je známo přes 4 km chodeb, z nichž 788 metrů je zpřístupněno veřejnosti ve dvou prohlídkových okruzích. Jde o 4. nejdelší jeskynní systém u nás.

Krápníková jeskyně

Jeskyně mají překrásnou krápníkovou výzdobu zejména ve dvou mohutných prostorách - Suťovém dómu a dómu Gigantů. Vedle běžných typů krápníkové výzdoby, která místy dosahuje úctyhodných rozměrů, se zde vyskytují i takzvané heliktity, což jsou krápníky, které rostou proti zákonům gravitace. Mimořádným útvarem je též přes 2 metry vysoká průsvitná záclona. 

Veřejnosti nepřístupné nižší patro tvoří složitý labyrint chodeb propojených propastmi, klesající do hloubky až přes 60 metrů a dodnes ne zcela prozkoumaný.

Jeden z nejdelších jeskynních systémů

Čtvrtý nejdelší jeskynní systém u nás vyniká i překrásnou krápníkovou výzdobou, a to zejména ve dvou mohutných prostorách.

Mapa a poloha jeskyní

Jeskyně Javoříčko.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...