Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Nelahozeves – Otevírací doba & Akce na Zámku

Doporučené příspěvky

Renesanční zámek Nelahozeves ve Středočeském kraji. Máte fotografie či recenzi z návštěvy tohoto krásného zámku? Přidejte své zkušenosti do komentářů a inspirujte ostatní turisty.

Styl zámku Nelahozeves

Mimořádná hodnota zámku Nelahozeves spočívá v čistotě jeho renesančního stylu, která je výsledkem skutečnosti, že zámek jako novostavba nemusel respektovat starší objekty, ani sám nebyl významněji přestavován. Monumentální trojkřídlý zámek nechal vystavět osobní sekretář, královský a komorní rada Ferdinanda I. Florián Griespek z Griespachu a po něm jeho syn Blažej v letech 1552 až 1614.

Budova je bohatě zdobena rustikou (mohutný skol, hrany a pilíře) a sgrafity (nejbohatší je výzdoba severní vnější fasády). Pevnostní architekturu doznívajícího středověku připomíná už jen vstup přes příkop po mostě, původně padacím. 

Historie v průběhu staletí

Typicky renesančním prvkem je naopak fabionová podstřešní římsa s lunetami. Se strohostí vnějšího pojetí kontrastuje tvarové bohatství fasád vnitřního nádvoří. Zatímco přízemní arkády nesou u všech křídel stejné pilíře, v poschodích se odráží slohový vývoj v průběhu jednotlivých stavebních fází. Cenné jsou i autentické dobové interiéry zachované zejména v severním křídle (kazetový strop, architektonicky řešené krby, portály, lunety s freskami atd.).

Blízká historie zámku

Za třicetileté války získali vyrabovaný zámek Lobkovicové. Od té doby však už nesloužil jako šlechtické sídlo, co sice vedlo k nevalné údržbě, na druhé straně však zřejmě i k zachování původního vzhledu bez zásadnějších přestaveb. Rozsáhlejší opravy v roce 1909 už braly ohled na hodnotu historické architektury.

Vyvlastněný zámek byl koncem roku 1992 navrácen roudnické větvi rodiny Lobkoviců a je zde v nové stále expozici vystaven soubor obrazů a uměleckých předmětů z roudnické lobkovické sbírky.

Otevírací doba

Nelahozeves není státní zámek a objednat se na prohlídku můžete přes oficiální stránky zámku přes mail či telefonicky. Musí Vás být však nejméně 10 osob. Cena vstupného za komentovanou prohlídku je 115 Kč.

Přesná poloha zámku Nelahozeves na mapě

Zámek Nelahozeves otevírací doba akce.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...