Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Karlova koruna (Chlumec nad Cidlinou): Akce, otevírací doba

Doporučené příspěvky

Barokní zámek Karlova koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou. Své fotografie a recenze komentované prohlídky či restaurace nebo parku přidávejte pod tento článek. Pomůžete tak ostatním turistům. Děkuji.

Historie Karlovy koruny

Zámek je svým osobitým řešením a dokonalým provedením jedním z vrcholných děl rezidenční architektury českého baroka. Novostavbu barokního zámku si nechal postavit František Ferdinand Kinský v letech 1721 až 1723 podle projektu architekta J. B. Santiniho a pod vedením stavitele Františka Maxmiliána kaňky. Zámek byl určen k reprezentaci a tomu bylo přizpůsobeno vnitřní zařízení a uspořádání interiéru.

Proč právě 3 křídla zámku?

Do ústředního kruhového prostoru pronikají nárožím tři čtvercová křídla, mezi dvě z nich je vložen oválný útvar hlavního schodiště. Reprezentační sál vysoký 14 metrů prostupuje dvě poschodí, nahoře je uzavřen lehkou kupolí s galerií a balustrádou. Každé ze tří křídel má tři salonky, které jsou v přízemí připojeny a k vestibulu a v patrech otevřeny do centrálního sálu.

Vnitřní prostory zámku

Tímto nevšedním řešením bylo dosaženo dokonalé prostorové návaznosti místností bez použití chodeb. Vnitřní stěny jsou opatřeny napodobeninou mramorového obložení a zlacenými dekoracemi. Budova byla určena jen k sezónnímu využití a nebyla vytápěna. Proto brzy vyrostla v sousedství tzv. zámecká Dependance a či Tereziánský trakt. V areálu jsou i pseudobarokní stavby z počátku 20. století. Současně se zámkem byl založen rozsáhlý park, architektonicky navazující na osy zámku.

Blízká historie

Počátkem 19. století byl zámek významným kulturním centrem. Konala se zde divadelní představení a hrával zde i mladý Václav Kliment Klicpera. Roku 1943 zámek vyhořel a rekonstrukce byla dokončena až roku 1968. Zámek získali v restituci původní vlastníci a ponechali ho přístupný veřejnosti. Základem expozice jsou sbírky rodu Kinských.

Mapa s přesnou polohou zámku v Chlumci

Zámek Chlumec nad Cidlinou.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...