Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Horšovský Týn – Historie státního zámku

Doporučené příspěvky

Hrad přestavěný do renesančního zámku Horšovský Týn. Máte fotografie či osobní recenzi s prohlídkou na státním zámku Horšovský Týn? Připojte své zkušenosti do komentářů pod článkem. Inspirujete tak ostatní turisty. Děkuji.

Historie Horšovského Týnu

Renesanční zámek, někdejší biskupský hrad, patří přes dlouholetou zanedbanost exteriérů k umělecky i historicky nejcennějším památkám jihozápadních Čech. Malé historické jádro pod ním je městskou památkovou rezervací.

Vznik hradu

Opevněný biskupský dvorec v Horšově, doložený už ve 12. století nahradil po roce 1258 hrad na vhodnějším místě na ostrohu nad kupeckou osadou Týn. Kostel s obvodovou zástavbou a čtyřmi nárožními čtyřúhelníkovými věžemi se podobal tehdejším královským hradům uspořádáním i kvalitou stavby. Jeho nejcennější dochovanou částí je raně gotická kaple.

Nový hrad střežil zemskou cestu přes řeku Radbuzu a zároveň se stal sídlem správy biskupského majetku. Biskupové zde však pobývali pouze zřídka a roku 1426 přešel Horšovský Týn do rukou světské šlechty. Po roce 1530 získali panství Lobkovicové, kteří po požáru v roce 1547 provedli rozsáhlou přestavbu. 

Změna z hradu na zámek

Ta změnila hrad v luxusní renesanční zámek s vnější sgrafitovou výzdobou a hodnotnými nástěnnými malbami v interiérech. Posledními šlechtickými majiteli byli štýrští Trautmansdorfové, kteří panství získali jako pobělohorský konfiskát a vlastnili je přes tři století. Ti však již prováděli jen drobné úpravy. Restaurátorské práce koncem 19. století pod vedením architektura Josefa Schulze už měly charakter památkové obnovy.

Okolí zámku Horšovský Týn

Na zámek navazuje rozsáhlý přírodně krajinářský park s Glorietem, Loretánskou kaplí a Vdovským domem. Část města na zámecké straně řeky je městskou památkovou rezervací s historickým náměstím a klášterem.

Otevírací doba a vstupné

Při turistickém výletu na zámek Horšovský Týn si budete moci vybrat z celkem šesti prohlídkových okruhů. U každého okruhu se liší cena i otevírací doba. Na tomto místě tak lze doporučit návštěvu oficiální webu, který každý státní svátek má.

Státní zámek Horšovský Týn renesanční.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...