Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Frýdlant (Státní hrad) – Zajímavosti a historie

Doporučené příspěvky

Hrad přestavěný na zámek – Frýdlant. Své recenze a hodnocení návštěvy tohoto krásného zámku / hradu přidávejte spolu s fotografiemi do komentářů. Inspirujete tak ostatní turisty k návštěvě. Děkuji.

Stručně o Frýlandu

Rozsáhlý areál hradu přestavěného na převážně renesanční zámek patří k nejatraktivnějším památkám severních Čech.

Historie založení hradu

Krátce po založení v roce 1278, kupuje hrad z královského majetku Rudolf z Biberštejna, jehož rod pak panství držel až do roku 1551. Z té doby se zachovala jen mohutná kruhová věž zvaná Indica a části opevnění. Po vymření frýdlantské větve Biberštejnů v roce 1551 získali frýdlantské panství Redernové. Přestože je drželi pouhých sedmdesát let, právě oni provedli zásadní přestavbu hradu na renesanční zámek .

Rekonstrukce na Horní zámek

Gotický palác nahradil italský stavitel Marko Spazzio de Lancio novou budovou (tzv. Horní zámek), přibyla dvoupatrová budova tzv. Dolního nebo (Nového) zámku s osmibokou schodišťovou věží v průčelí a s kaplí. Renesanční ráz přestavby dovršila venku sgrafitová, uvnitř štuková výzdoba.

Porážka stavovského povstání přinesla Redernům konfiskaci panství. Získal je Albercht z Valdštejna spolu s panstvím libereckým a vytvořil jejich spojením své frýdlantské vévodství. Centrum však nakonec umístil do Jičína, a ve stavebním vývoji Frýdlantu se proto valdštejnské období neprojevilo.

Noví majitelé

Po zavraždění Alberchat z Valdštejna z Chebu roku 1634 se majitelem Frýdlantu (i Liberce) stává Matyáš Gallas, který potlačení Valdštejnova spiknutí organizoval. Na sklonku třicetileté války však panství hospodářky upadalo, k čemuž přispěl i hromadný odchod protestantských poddaných do Lužice.

Dědictvím přišel Frýdlant na hraběte Clama, který přijal i jméno Gallas. Clam-Gallasové byli majiteli až do roku 1945. Zajímavé je, že už v roce 1801 zpřístupnil své bohaté sbírky veřejnosti.

Otevírací doba a vstupné

Aktuálně je zámek z důvodu koronavirové pandemie uzavřen. Otevírací návštěvní doba se nicméně v průběhu roku liší v závislosti na zvoleném okruhu. Doporučuji tedy před návštěvou vždy nejprve ověřit stránky zámku Frýdlant.

Státní zámek a hrad Frýdlant.jpg

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...