Přejít na obsah
Veronika L.

Zámek Jindřichův Hradec – Historie státního hradu a zámku

Doporučené příspěvky

Přidejte své cestopisné recenze z návštěvy renesančního zámku s pozůstatky hradu Jindřichův Hradec. Svými zkušenostmi pomůžete ostatním turistům. Děkuji.

Historie zámku Jindřichův Hradec

Velký a výstavný zámek, jedno ze sídel mocných Vítkovců (později Rožmberků), patří k našim nejcennějším renesančním památkám. Do dnešní podoby však dospěl dlouhým vývojem, jehož stopy jsou dobře patrné. Na místě staršího přemyslovského hradiště založili Vítkovci gotický hrad trojúhelníkové dispozice se třemi věžemi v nárožích, který je poprvé zmiňován roku 1220.

Zdejší větev rodu se pak začala psát jako páni z Hradce. Hrad byl postupně dostavován a rozšiřován. Významná byla zejména rozsáhlá pozdně gotická dostavba koncem 14. století. Za hradní vývojové etapy se dochovalo vnější opevnění, mohutná válcová věž a takzvaný Starý palác.

Přestavba v renesanční zámek

Rozhodující přestavbu, která změnila hrad v renesanční zámek, provedli Jáchym a Adam z Hradce. Nejdřív byl v polovině 16. století pod vedením vlašského stavitele Antonia Ericera přistavěn nový Jáchymův palác. Adam II. pak pověřil svého dvorního stavitele Baldassare Maggiho výstavbou dalšího, tzv. Adamova paláce a spojovacícíh Velkých arkád. 

Hudební pavilon Rondel

Jedinečné nádvoří doplňují Malé arkády se zakomponovanými gotickými prvky. Práce vyvrcholily vybudováním jedné z nejkrásnějších staveb pozdní zaalpské renesance - hudebního pavilonu zvaného Rondel na mohutné kruhové baště. Stavební práce podle návrhu rožmberského architekta Baldassare Maggiho řídil kameník Antonio Cometta a byly dokončeny v roce 1597.

Po vymření Rožmberků počátkem 17. století patřilo panství Slavatům a Černínům, kteří už do jeho stavebního vývoje výrazněji nezasáhli. Po dvou požárech (1721, 1773) se však zámek ocitl v rozvalinách, opraven byl jen částečně a dál chátral. Teprve hrabě Eugen Černín přikročil v roce 1906 dvacetileté rekonstrukci a mimořádně hodnotou památku tak zachránil.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec historie hradu.jpg

Odkaz na příspěvek

Jindřichův Hradec znám velmi dobře, zámek je nádherný. Na náměstí Míru se nachází sousoší Nejsvětější trojice z 18. století.  V muzeu jsou Krýzovy jesličky. Je tu spoustu památek, které stojí za to je vidět.  Další atrakcí zejména pro děti a vlakové nadšence je jindřichohradecká úzkokolejka, která jezdí Českou Kanadou. Občas jezdí i parní vlaky.  Všem doporučuji, aby si do těchto míst udělali výlet.

Odkaz na příspěvek

My vždycky nastupovali v Jindřichově Hradci a jsou 2 směry - buď na Novou Bystřici nebo na Obrataň. Mně osobně se víc líbí trasa na Novou Bystřici. V Nové Bystřici je krásné veteran muzeum amerických automobilů- doporučuji. Z Bystřice se dá jet zpět do Hradce na kole ( cca 30 km)- krásná cesta lesama. Vlaky vozí i kola.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...