Přejít na obsah
Zdeňka V.

Pernštejn

Doporučené příspěvky

Gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století stojí ve východním okraji Českomoravské vrchoviny, u osady Pernštejn, části městysu Nedvědice, který tvořil jeho podhradí.Gotický hrad je mimořádně zachovalý.Hrad mě uchvátil , před lety jsme tam byli s dětmi a i vloni, když jsme jeli kolem , jsme udělali zastávku, prošli se po nádvoří 

84843070_118828219558717_8826049688953159680_n.jpg

84753322_573082316618322_1519085350834667520_n.jpg

Odkaz na příspěvek

na komentované prohlídce jsme byli před lety.Tak jak jsem psala, jeli jsme kolem a zastavili jsme alespoň na procházku po nádvoří - byla to taková zdravotní zastávka po dlouhé cestě .Určitě ale doporučuji navštívit- také to plánuji,ale musíme mít na to více času než jsme měli

Odkaz na příspěvek

Historie hradu Pernštejn

Hrad založili v druhé polovině 13. století potomci Štěpána z Medlova, kteří se pak začali psát z Pernštejna. Vznikla tak jeden z nejstarších a nejvýznamnějších rodů na Moravě. Vilém I. z Pernštejna vedl moravské pány na čáslavský sněm, jeho synové se stali stoupenci husitství. Jan I. provedl opravy po požáru, který hrad silně poškodil někdy krátce před rokem 1460. 

Před tím i po tom ho však také dostavoval a přestavoval. Pískovcová gotická ostění nechal přitom nahrazovat novými ze světlého místního mramoru, avšak bez výraznějšího uměleckého zpracování. V 15. až 16. století význam hradu vrcholí, je průběžně dostavován a obohacen o důmyslný systém dělostřeleckého opevnění, jehož reprzentativní ukázkou je pozdně gotický barbakán u vstupu z předhradí do vnitřního hradu. 

Hospodářský úpadek

Stavební aktivity ukončil hospodářský úpadek rodu za posledních Pernštejnů. Od roku 1596 hrad často měnil majitele . Naposled osvědčil své obranné schopnosti při dobývání Švédy a v 18. století byl vyhlášen zemskou pevností. Za posledních šlechtických majitelů, hrabat Mitrovských z Nemyšle, měl být romanticky regotizován. Z přestavby však naštěstí sešlo a jedinečná památka tak zůstala zachována v autentické podobě. 

U hradu byl vybudován park, který byl později empírově upraven a vyzdoben sochami. Pernštejn patří k našim nejcennějším hradům a pro svou malebnost je častou kulisou filmových pohádek.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...