Přejít na obsah
Ondra

Kdy půjdu do důchodu? Jaký je Váš důchodový věk?

Doporučené příspěvky

Tuto otázku si klade většina z nás, ovšem přesné odpovědi se dostane zatím pouze starší ročníkům. Důchodová reforma je stále ještě v jednání, protože stát se potýká s tím, že naše populace stárne. Důchodců přibývá, ale peněz na důchody není nazbyt. Výši důchodu i dobu odchodu do penze ovlivňuje mnoho kritérií. Zkusme si tedy tyto aspekty více přiblížit.

Důchodový věk se stále zvyšuje

V posledních letech se zdálo, že dnešní „třicátníci“ do důchodu jen tak nepůjdou. Věková hranice se každý rok posouvala a podobným tempem bychom odcházeli do penze až v 75 letech. To je opravdu hodně zajímavá úvaha, když uvážíme, kolik lidí se tohoto věku skutečně dožije.

Vláda vychází z toho, že průměrný věk se stále zvyšuje, proto si lidé „užívají“ důchodu stále déle, než tomu bylo dřív. Ano, jsou šťastlivci, kteří se dožijí „devadesátky“ v poměrně dobré kondici a pobírají tedy důchod celých třicet let. Pořád je však třeba myslet na to, že v 70 letech trpí mnoho lidí různými neduhy spojenými se stářím, které jim znesnadní možnost chodit na plný úvazek do zaměstnání.

Váš věk odchodu do důchodu

Zajímavostí je, že i když si pořád stěžujeme, jak je to v ČR s důchody špatné, podle některých statistik vyplývá, že naši důchodci jsou na tom ještě dobře. Český důchodový systém je prý jeden z nejbezpečnějších na světě. Umístili jsme se na 15. místě a jsme před Japonskem, Francií či USA. Neuvěřitelné, že?

Jak to tedy bude?

V současné době se růst hranice důchodového věku zastavila. Zatím to tedy vypadá, že dnešní třicátníci půjdou do důchodu přibližně o pět let později, než je tomu nyní. Cílem je také sjednotit důchodový věk u mužů a žen.

V současné době jsou ženy „ve výhodě“, tedy pokud mají děti. Protože právě počet dětí snižuje hranici odchodu do penze. Cílem současné důchodové reformy je zajistit výplatu důstojných penzí a posílit zásluhovost. Současná vize o výši důchodového věku je 65 let.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...