Přejít na obsah
Ondra

Výsluhová penze – zdanění, výpočet, AXA, ČSOB, Allianz

Doporučené příspěvky

Finanční produkt s názvem penzijní připojištění může řadě lidí připadat jako neprostupná džungle, ve které se jen těžko dokážou zorientovat. Pokud na své stáří začínáte myslet již nyní, chválíme vás.

Protože jak se říká – štěstí přeje připraveným. V tomto článku vám objasníme jeden z termínů, se kterým se můžete v oblasti penzijního připojištění setkat. Jedná se o tzv. výsluhovou penzi.

Co to je?

Ač možná tento termín evokuje tzv. výsluhy u policistů či vojáků, jedná se o zcela jinou penzi. Jedná se totiž o doplňkový produkt k penzijnímu připojištění.

Výsluhová penze totiž zajišťuje, že po určité době můžete na své naspořené peníze „sáhnout“ a zažádat o jejich vyplácení i v případě, že jste ještě nedosáhli nároku pro vyplácení starobní mzdy.

Až po 15 letech spoření

Bezprostřední podmínkou samozřejmě je, abyste měli sjednané penzijní připojištění, které tento doplňkový produkt obsahuje. Další podmínkou, kterou musíte splnit, je doba, po kterou musíte pravidelně odvádět pojistné.

Tato doba činí 180 kalendářních měsíců, což je rovných 15 let. Po této době můžete čerpat formou výsluhové penze prostředky až do výše 50% naspořených prostředků.

Dostanete maximálně polovinu

Je nutné dodat, že výsluhovou penzi můžete čerpat pouze jednou a vždy maximálně do výše 50% naspořeného objemu. Není tak problém o ni zažádat třeba až po 20 nebo i více letech – za tu dobu naspoříte více, takže samozřejmě i výsluhová penze bude vyšší.

Volba výplaty

Další věcí, která bude na vašem uvážení, je to, jakým způsobem vám budou peníze vyplaceny. Můžete si totiž zvolit, zdali to bude jednorázovou či postupnou formou (měsíčně, čtvrtletně, ročně, atd.). Samozřejmě je nutné zohlednit fakt, že v případě jednorázového vyplacení budete muset pravděpodobně zaplatit vyšší daň, než kdybyste zvolili vyplácení postupné.

Užitečný produkt

Výsluhová penze je určitě zajímavým produktem, který – pokud máte tu možnost – určitě mějte sjednaný. Nikdy totiž nevíte, jestli nebudete v budoucnu potřebovat jednorázovou finanční injekci anebo malé přilepšení ke stávajícím příjmům, které mohou být nedostatečné!

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...