Přejít na obsah
Ondra

Žádost o invalidní důchod – Jak podat formulář a kdy požádat?

Doporučené příspěvky

Pojem důchod si laická veřejnost spojuje výhradně se seniory. Realita je ovšem složitější a zejména v případě důchodu invalidního mluvíme o zcela jiných případech. Tato dávka důchodového pojištění náleží lidem, jejichž zdravotní stav zaznamenal výrazné zhoršení oproti celospolečenskému průměru. Legislativa tradičně invaliditu členila na plnou a částečnou. Od počátku tohoto desetiletí je dělení ovšem jiné, což se odráží ve způsobu výplaty.

Dnes totiž hovoříme o jedné jediné dávce, jež se skládá ze tří stupňů. V zásadě invalidní je každý jedinec, jehož schopnost pracovat v důsledku zdravotního stavu poklesla alespoň o 35 %. Následná výraznější omezení se projevují do vyššího stupně.

První stupeň invalidity je určen lidem, kteří mají pracovní schopnost sníženu o 35 až 49 %. Jestliže dojde k výraznějším problémům, omezení v rozsahu 50 až 69 % náleží do druhé kategorie. Třetí stupeň klasifikuje invaliditu vyznačující se redukcí pracovní schopnosti o více jak 70 %.

Výplata

Jak již bylo naznačeno, zcela logicky se přiznaná úroveň stupně invalidity promítne do výše částky, kterou jedinec obdrží. Bez ohledu na stupeň, vždy se jedná o dvě složky – základní a procentní výměr.

Základní výměra zůstává stejná. Rozhodující je výměra procentní. Její výše se odvozuje od procentní sazby výpočtového základu na každý kalendářní rok v závislosti na stupni invalidity. Zatímco pro první stupeň je sazba stanovena na 0,5 %, u druhého činí již 0,75 %, u třetího dokonce 1,5 %. Zároveň platí nejnižší možná částka vypočtená z procentní míry – 770 Kč měsíčně bez ohledu na to, o který stupeň invalidity se jedná.

Jak požádat?

V ideálním případě žádost podává přímo dotyčná osoba. Vzhledem k tomu, že mluvíme o stupních invalidity, je možné, že oprávněný žadatel nebude schopen cestu na úřad vykonat. V tomto případě lze využít pomoci rodinných příslušníků, a to se souhlasem žadatele a potvrzením lékaře o nevyhovujícím zdravotním stavu.

Nastávají situace, kdy žadatel vůbec nedosahuje dostatečné svéprávnosti a nebyl by schopen ve věci sám jednat. V takové situaci je oprávněn žádost podat tzv. opatrovník. Nárok vzniká při splnění několika podmínek. Jednak se nesmí jednat o osobu starší 65 let, zároveň pochopitelně musí být invalidní ve smyslu prvního, druhého či třetího stupně (dle míry zasažení pracovních schopností). Další důležitá podmínka stanovuje minimální dobu pojištění. Ta vychází z věku žadatele, na základě čehož říká, kolik činí nejmenší časová hranice pojištění pro přiznání invalidního důchodu.

Daná doba je stanovena pro pojištěnce ve věku:

 •  do 20 let na méně než 1 rok,
 •  od 20 do 22 let na 1 rok,
 • od 22 do 24 let na 2 roky,
 •  od 24 do 26 let na 3 roky,
 •  od 26 do 28 let na čtyři roky,
 •  nad 28 let na 5 let.

Dále nezapomeňte předložit občanský průkaz, doklad o studiu, doklad prokazující délku zaměstnání, potvrzení o absolvování vojny či civilní služby a rodné listy dětí, pokud chcete započítat péči o dítě. Rozhodnutí by úřady měly vydat do 90 dnů.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...