Přejít na obsah
Ondra

Třetí důchodový pilíř

Doporučené příspěvky

Ukončili jste právě školu a těšíte se, že se konečně postavíte na své nohy? Ta nejlepší léta máte pravděpodobně před sebou, nicméně je nutné zamyslet se i nad vzdálenou budoucností, až vám budou pomalu, ale jistě docházet síly.

Ač se vám to možná zdá pošetilé, je právě teď ideální čas zapřemýšlet na penzijní pojištění. A jelikož v České republice máme tzv. tři pilíře důchodového pojištění, podíváme se zejména na ten poslední z nich.

Důchodový systém v ČR

Na úvod jen něco málo z teorie. První pilíř má zcela v režii stát jako takový a je financován pomoci sociálního pojištění, které odvádí každý zaměstnanec. Dá se tak říci, že je pro občany povinné. Na základě vašich úhrnných odvodů sociálního pojištění je vám poté vypočítána starobní penze. Druhý pilíř funguje víceméně podobně, jako první pilíř, nicméně není v režii státu, ale soukromých subjektů. Zatím je dobrovolný a stát pomoci daňových úlev se snaží občany motivovat, aby se zapojili i do něj.

Výhody třetího pilíře

Konečně se dostáváme k našemu třetímu pilíři. Ten je stejně, jako druhý pilíř v rukách soukromých pojišťoven, a je někdy označován jako doplňkové penzijní spoření. Oproti druhému pilíři nejsou pravidla spoření tak striktní (z druhého pilíře totiž nelze v průběhu spoření vystoupit).

Stejně, jako u druhého pilíře, i zde stát poskytuje různé formy příspěvků. Další výhodou je, že spoření můžete kdykoliv zrušit a naspořené peníze se vám i se zhodnocením vrátí – pozor však na zákonné lhůty, po které musí být spoření aktivní.

Motivace ze všech stran

Jak již bylo řečeno, k účasti ve třetím pilíři se vás bude snažit motivovat sám stát. Ročně vám totiž k vašim úsporám přidá až 2 760 Kč a navíc si budete moci při výpočtu daní snížit svůj daňový základ, pomocí něhož můžete ušetřit dalších 1 800 Kč ročně! Tím ale motivace nekončí – někteří zaměstnavatelé totiž jako jeden z benefitů začali poskytovat k tomuto připojištění taktéž svůj příspěvek.

Peníze jsou průběžně zhodnocovány

Vaše peníze samozřejmě nebudou pouze ležet na účtu pojišťoven, ty se totiž budou snažit o jejich zhodnocení, ze kterého samozřejmě budete těžit vy. Na začátku si totiž obvykle zvolíte, do jakých fondů se mají vaše peníze investovat.

Samozřejmě platí pravidlo, že čím vyšší riziko (zejména u investic do akcií), tím větší roční výnos. Pokud jste spíše konzervativnějšího založení, zvolte fondy, které investují zejména do bezpečných státních dluhopisů.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...