Přejít na obsah
Ondra

Pozůstalostní penze – výplata, dědictví, připojištění

Doporučené příspěvky

Ztráta blízkého člověka je pro každého velmi bolestným okamžikem. O to větší bolest zažíváme, pokud je zesnulým manžel či manželka. Pokud pomineme prožívání této nepříjemné události z hlediska lidské psychiky, jedná se o pozůstalého obvykle též o značný finanční problém, neboť domácnost přichází o jeden pravidelný příjem, přičemž vdovský důchod je opravdu zanedbatelnou pomocí. Z tohoto důvodu existuje na finančním trhu jeden užitečný produkt, který nese název pozůstalostní penze.

Co je to pozůstalostní penze?

Nejprve si řekněme, co to vlastně pozůstalostní penze je. Jedná se o pravidelnou finanční dávku, která je součástí penzijního připojištění, a která je poukazované osobě (nebo osobám) vyplácena po smrti pojištěného. Tato pozůstalostní penze může být sjednána jak účelově, tak jako součást klasického penzijního připojištění.

Minimální doba pojištění

Obecnou podmínkou pro vyplácení pozůstalostní penze je, aby pojištěná osoba byla pojištěná minimálně 3 roky. Je nutné zmínit, že pozůstalostní penze není penzí doživotní, ale je vyplácena na předem určené a omezené období. Minimální délka tohoto období činí obvykle 1 – 3 roky.

Doba vyplácení

Určitě však nedoporučujeme mít sjednané období pro vyplácení na takto krátkou dobu. Měsíční penze bude sice nejvyšší, avšak z hlediska zákona se pro osobu, která tuto penzi pobírá, jedná o klasický příjem, který je zatížen zdaněním ve výši 15 %.

Pokud však zvolíte období vyplácení minimálně na 10 let (maximum je 15), budete od této daně osvobození. Vyplácená částka ovšem bude samozřejmě o něco nižší.

Kolik budete dostávat?

Přesná výše vyplácené částky samozřejmě záleží na konkrétní smlouvě. Obecně se však vychází z toho, zdali se pojištěné osobě již vyplácela starobní penze (jejíž je pozůstalostní penze součástí).

Pokud ano, je výše pozůstalostní penze rovna výši starobní penze v den úmrtí pojištěného. Pokud ne, bývá pozůstalostní mzda vypočtena dle metodik dané pojišťovací instituce.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...