Přejít na obsah
Ondra

Předdůchod – Zákon, kalkulačka, pravidla, sociální pojištění

Doporučené příspěvky

Pokud nechcete nebo nemůžete čekat na datum Vašeho řádného odchodu do důchodu, je tento článek právě pro Vás. Sami nejlépe znáte svou ekonomickou situaci, svou historii a své priority pro následující roky. Ideálním způsobem, jak porovnat obě možnosti, je uvést konkrétní případ.

Příklad pro ženu narozenou např. v r. 1964, která vychovala 2 děti (odchází tedy do řádného starobního důchodu v 64 letech + 2 měsících), platí:

Předdůchod 3 roky předem

1.varianta – předčasný důchod – 3 roky před řádným termínem, tj. v 63 letech a 2 měsících – zároveň platí, že o něj musíte včas požádat na OSSZ (nejdříve jej lze přiznat ode dne podání žádosti o výplatu), výrazně trvale zkrátíte svůj starobní důchod, přivydělávat si můžete jen omezeně. Výše procentní výměry se snižuje za každých 90 kal. dnů ode dne přiznání starobního důchodu do dosažení důchodového věku o

 • 0.9 % výpočtového základu za obd. prvních 360 kal. dnů
 • 1.2 % výpočtového základu za obd. od 361. do 720. kal. dne
 • 1.5 % výpočtového základu za obd. od 721. kal. dne

Předdůchod 2 až 5 let předem

2.  varianta – předdůchod – 2- 5 let před řádným termínem (pro muže i ženy stejně, tj. dle tabulky nejdříve v 59 letech + 10 měsících) – zároveň musíte mít dostatečně naspořeno na svém penzijním spoření (nejedná se totiž o státní důchod) a v případě 5ti letého období počítejte cca s 0,5 milionem CZK, z čehož budete čerpat (možné je jednorázové doplnění této částky), přivydělávat si můžete neomezeně, krácení řádného starobního důchodu je pak nevýrazné; pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, je lepší být v evidenci na úřadu práce a pobírat podporu než čerpat předdůchod. Když podporu v nezaměstnanosti nepobíráte a jste nadále v evidenci úřadu práce, tak se tato doba započítává maximálně v rozsahu 3 let.

V obou variantách za Vás stát platí zdravotní pojištění a nemusíte si platit pojištění sociální. (vyjma přivýdělku u předdůchodu jako OSVČ s hlavní činností).

Žádost o výplatu předdůchodu.pdf

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...