Přejít na obsah
Ondra

Druhý důchodový pilíř

Doporučené příspěvky

Druhý důchodový pilíř neboli možnost důchodové spoření vznikla k 1. lednu 2013, ovšem 31. prosince 2015 byla po nižším zájmu občanů definitivně zrušena. O co se tedy jednalo a jaké byly důvody konce?

Základní informace o druhém důchodovém pilíři

Možnost důchodového spoření vznikla 1. ledna 2013, a to v rámci reformy celého penzijního systému za vlády premiéra Nečase. Cílem druhého důchodového pilíře bylo přimět budoucí důchodce, aby si zajistili větší výší finančních zdrojů pro svou penzi. Hlavní motivaci pak činila skutečnost, že člověk spořil pro sebe a nepřispíval tedy do průběžného systému, z něhož byly vypláceny finance současným důchodcům. Po vzniku druhého pilíře stál penzijní systém celkem na třech pilířích:

1. pilíř je státní (starobní) důchod, který je povinný.
2. pilíř bylo dobrovolné důchodové spoření v penzijním fondu dle vlastního výběru.
3. pilíř jako doplňkové penzijní spoření vzniklo také k 1. 1. 2013. To ovšem přetrvalo dodnes, přičemž je rovněž dobrovolné.

V rámci druhého důchodového pilíře mohli ti, co jej chtěli využít, investovat 3 % hrubé mzdy, jež by byly jinak odváděny státu na sociálním pojištění (ta tedy dával zaměstnavatel). Další 2 % z hrubé mzdy si potom platil každý sám. Celkem se tedy jednalo o 5 % z hrubé mzdy.

Do tohoto systému se mohli zapojit lidé starší 18 let, kterým v té době nebyl přiznán starobní důchod a museli splňovat ještě některou z dalších podmínek. Vstup byl sice na jednu stranu dobrovolný, na stranou druhou z něj již následně nešlo vystoupit (na rozdíl od třetího pilíře).

Zrušení druhého důchodového pilíře

Vzhledem k tomu, že o druhý důchodový pilíř byl zhruba po půl roce desetkrát nižší zájem, než se předpokládalo, již takto brzy Ministerstvo financí České republiky přistoupilo ke změnám. Systém důchodového spoření se však ani v následující době nestal natolik využívaným, aby nebyl k 31. prosinci 2015 zrušen. Celkem jej totiž využilo pouze 84,5 tisíce klientů, kteří do konce září roku 2015 naspořili celkem 2,8 miliardy korun.

Jednotliví střadatelé měli své finance po zrušení druhého důchodového pilíře pochopitelně dostat během roku 2016 nazpátek. Ačkoli se k nim většina přihlásila, přičemž někteří si převedli naspořené peníze do třetího pilíře, 7 869 klientů, tedy téměř desetina lidí o ně neprojevila zájem. Ve druhém pilíři tak zůstalo 186 milionů Kč. Penzijní společnosti je tedy zaslaly na jednotlivé finanční úřady, u kterých se k nim mohou jejich majitelé přihlásit.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...