Přejít na obsah
Ondra

Odchod do penze: Kdy je ideální věk odchodu do důchodu?

Doporučené příspěvky

I když se často mluví o důchodové reformě, v současné době se zatím v oblasti penzí nic radikálně nemění, tedy až na neustále se zvyšující důchodový věk. Kdy je však skutečně ideální odejít do penze?

Na důchody jednou nebude...

Důvody tohoto konstatování jsou nasnadě – průměrný věk se zvyšuje a rodí se stále méně dětí. Z toho jasně vyplývá, že podíl pracujících na jednoho důchodce klesá. Právě z jejich mzdy se ovšem důchodové dávky vyplácejí.

Ačkoli se však o tom, že na důchody jednou nebude, mluví již desítky let, a pokud si tedy nebudou sami lidé dávat na penzi finance stranou, anebo si je spořit, ve stáří je čeká živoření, důchody jsou nestále vypláceny a nic se na tom alespoň prozatím měnit nebude. Zvyšování mezd a nižší nezaměstnanost totiž činí aktuální důchodový systém životaschopný.

Doba odchod do důchodu

Dobu odchodu do důchodu obecně stanovuje stát. Důchodový věk se však také neustále zvyšuje, a tak otázka, v kolika letech půjdou do penze dnešní mladí lidé, zůstává otevřená. Vzhledem k tomu, že i starší občané potřebují něco jíst a někde bydlet, určité zajištění však existovat musí.

Na důchod by si tedy měl každý dávat stranou alespoň něco málo sám. Někdy jsou podobné kroky dokonce vynucovány vládou, tak jako v případě II. důchodového pilíře, který vznikl za premiéra Nečase. Ten byl ale na konci roku 2015 zrušen z důvodu celkového nezájmu lidí.

Doporučujeme: na různých internetových stránkách lze nelézt kalkulačky, s jejichž pomocí si je možné jednoduše vypočítat nejen věk odchodu do důchodu, ale také přibližnou výši.

Kdy je ideální věk odchodu do penze?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět, neboť zde hrají roli ryze individuální faktory. Samozřejmě by se mohlo zdát, že ideální věk odchodu do penze je doba, kterou stanoví stát. V takovém případě budete skutečně pobírat důchod v plné výši. Do penze však lze odejít i předčasně, a to až tři roky před dosažením důchodového věku. Tato možnost je často využívána např. prarodiči, kteří se rozhodli svým potomkům pomoci s jejich dětmi.

Do důchodu je však možné odejít také později, čemuž se říká také přesluhování. To je vhodné, pokud slouží člověku zdraví a má stálou práci, která jej navíc uspokojuje. V takovém případě lze pobírat celou penzi, její část, ale pobírání důchodu je také možné úplně odložit. Dosažení důchodového věku zkrátka nemusí znamenat, že automaticky skončí váš pracovní poměr. Rozhodnutí je v konečném důsledku pouze na vás. Stačí tedy zvážit všechna pro a proti...

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...