Přejít na obsah
Ondra

Důchod pro koně – Kdy jde kůň do důchodu?

Doporučené příspěvky

Zatímco o lidských důchodech už byly popsány stohy papíru, ty koňské v obecném povědomí příliš nejsou. Přesto je jasné, že si koně zaslouží spokojené stáří, tedy pokud nemají skončit na jatkách...

Kdy je kůň v „důchodovém" věku?

Mnozí koně si dnes užívají zaslouženého důchodu, a nekončí tedy na jatkách, jak tomu bylo zvykem v dřívějších dobách. Otázkou ovšem zůstává, kdy je vlastně zvíře ve věku, který by šel označit za důchodový.

Většina zainteresovaných lidí se s největší pravděpodobností shodne na tom, že pro odchod do „koňské penze" je ideální věk 20 let. V této době se totiž již začínají výrazněji projevovat známky stárnutí, mezi které patří především ochabování pohybového aparátu, problémy s chrupem a krevním oběhem, snížení imunity a často také hubnutí.

Zvířeti s těmito potížemi už jednoznačně nedělá dobře zvýšený pohyb, natož závodění a ve svém seniorském věku zasluhuje odpočinek. Co ale konkrétně znamená důchod pro koně? Jedná se o pobyt ve speciálních zařízeních, která by se dala bez okolků nazvat „domovy důchodců", ačkoli zvířata tráví většinu času na pastvinách. Taková zařízení koním skutečně poskytují vše potřebné pro to, aby prožili důstojný závěr života. Stále více majitelů tedy využívá takovou možnost, ačkoli to může být finančně poněkud náročné.

Problematické aspekty přechodu do koňského důchodu

Důchod pro koně má kromě neoddiskutovatelných pozitiv také určitá úskalí, která se týkají už přechodu ze stájových boxů na pastviny. To může být problematické především u závodních koní, kteří byli zvyklí na určité podmínky a pravidelný režim. Ačkoli je totiž pro tato zvířata přirozený neustálý pohyb, v průběhu svého života si navykla na poněkud jiný systém. Přechod do důchodu tedy nemusí být vůbec snadný, neboť je s ním spojena skutečně výrazná změna, jež může být náročná na psychiku.

Neustálý pobyt venku může koním, kteří na to nejsou zvyklí, opravdu činit potíže. Na druhou stranu je ale určitá aktivita potřeba, neboť pomáhá udržovat v činnosti pohybový aparát a krevní oběh. Také proto je nezbytně nutná postupná aklimatizace na nové prostředí i životné styl, a rozhodně nedoporučujeme radikální změnu. O koně by v každém případě mělo být dobře postaráno, neboť senioři jakéhokoli druhu potřebují náležitou péči a vhodné zacházení.

  • Tip na závěr: chcete-li využít služeb nějakého domova pro koně, seznámit se s nimi můžete zde. Jednotlivá zařízení je navíc možné navštívit a seznámit se s tamějším chodem i prostředím.
Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...