Přejít na obsah
Ondra

První důchodový pilíř v ČR – Spoření

Doporučené příspěvky

Vyznáte se v důchodovém systému? Někdy máme pocit, že ani samotní zákonodárci v tom nemají jasno. Nicméně pojďme si přiblížit, jak jednotlivé důchodové pilíře fungují a jaký je v ČR důchodový systém.

Penzijní systém se v jednotlivých zemích na světě odlišuje. Rozdíly jsou ve věku, kdy mají občané na důchod nárok. V ČR funguje tří pilířový systém.

První pilíř

Jde o státem vyplácený starobní důchod. Lidé se často domnívají, že peníze, které léta platíme na sociální pojištění, se lidem odkládají na důchod. To je ovšem veliký omyl. Tyto peníze jdou skutečně na důchody, ovšem na ty, které lidé pobírají v penzi nyní. Díky tomu se tento systém financování nazývá jako průběžný. Peníze nejprve přitečou od občanů a poté jdou na starobní důchody.

Druhý pilíř

V současné době je také druhý a třetí pilíř důchodů. Ve druhé etapě se vláda snaží přimět pracující občany, aby si na důchod spořili. Penze z II. pilíře je založena především na principu zásluhovosti. Funguje to tak, že určitou sumu dostává občan od penzijního fondu. Část příjmu z hrubé mzdy v produktivním věku putuje na účet vybraného spořícího fondu, který peníze spravuje a finanční prostředky zhodnocuje.

Třetí pilíř

Třetí pilíř tvoří doplňkové penzijní spoření, které můžeme nazvat také jako penzijní připojištění. V ČR jej využívá více než 5 miliónů občanů. Spoření na důchod se doporučuje už mladým lidem, protože spoléhat se na státní penzi je v současné době velice riskantní a nikdo neví, jak to bude vypadat v průběhu dalších let.

Co je to vlastně důchodový pilíř?

Zjednodušeně řečeno jde o určitý zdroj příjmu. Pokud je penze zcela veřejná, to znamená, že občan se spoléhá pouze na dávky od státu. V případě soukromé má občan naspořené peníze, anebo lze oba systémy kombinovat.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...