Přejít na obsah
Ondra

Žádost o starobní důchod: Kdy podat formulář?

Doporučené příspěvky

Po letech práce je nárok na důchod samozřejmý a jeho vyřízení nepředstavuje výraznou byrokratickou zátěž. Přesto je vhodné si pročíst krok za krokem, co vše je nutno udělat. V první řadě si zjistěte, kdy přesně máte do důchodu odejít. Především u padesátníků jsou „oblíbené“ tabulky odchodu do penze. Jejich výpočet závisí na roku narození, pohlaví a u žen také na počtu dětí. Veškeré údaje bez problémů najdete na webu České správy sociálního zabezpečení, případně vám je podá účetní v zaměstnání.

Jestliže už víte, kdy přesně nastane onen očekávaný okamžik, po němž již nebudete muset chodit do práce, můžete oficiálně požádat o přiznání starobního důchodu. Nejdříve ovšem čtyři měsíce před vznikem nároku. Žádost sepište a osobně podejte na nejbližší pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení, předpokládejme v místě trvalého bydliště. Pokud se ze zdravotních důvodů osobně dostavit nemůžete, lze proces vyřídit prostřednictvím některého z vašich rodinných příslušníků, a to za předpokladu, že má váš písemný souhlas a potvrzení vašeho obvodního lékaře.

Poskytnutí informací

Předem si ověřte, zda všichni předchozí zaměstnavatelé poskytli úřadům potřebné údaje a je dohledatelná doba důchodového pojištění, které jste v rámci platu či mzdy posílali do státního důchodového účtu. Jste-li vlastníky datových schránek, tento proces je pro vás celkem jednoduchý.

Postačí údaje zkontrolovat on-line na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Systém pochopitelně myslí rovněž na to, že podstatná část žadatelů datovou schránku nemá. V takovém případě požádejte ČSSZ o zaslání informativního listu důchodového pojištění. Jediné omezení spočívá v tom, že o něj můžete zažádat jednou za kalendářní rok.

Tím ale celkový objem potřebných informací nekončí. List státního důchodového pojištění sice obsahuje výše uvedené náležitosti, nic vám už nepoví o uznání doby studií, vojny nebo péči o dítě do 4 let. Zpětné doložení nebývá složité. V případě studií se obraťte na příslušnou školu nebo školský archiv, s čímž vám pomůže Ministerstvo školství. V rámci doby strávené na vojně úřadům ukažte vaši vojenskou knížku; pokud ji nemáte, nic se neděje. Údaje jsou k dispozici ve Správním archivu Armády České republiky.

Doklady na úřad

Všechny potřebné informace již známe, popř. jsme o ně zažádali, nyní můžete osobně přijít na Okresní správu sociálního zabezpečení. Které doklady vzít s sebou?

 • 1) občanský průkaz,
 • 2) doklady o průběhu studia,
 • 3) potvrzení o péči o děti (nejlépe rodné listy dětí),
 • 4) doklad o výkonu vojenské služby,
 • 5) doklady o dobách pojištění mimo rámec informativního listu důchodového pojištění (mj. práce v zahraničí).

Zákonná lhůta na vyřízení vaší žádostí činí 90 dnů. Pokud jste dodali všechny potřebné údaje, časový úsek se zkrátí asi o polovinu.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...