Přejít na obsah
Ondra

Předčasný odchod do důchodu – Pro koho je výhodný?

Doporučené příspěvky

Do předčasného důchodu odchází stále více českých občanů i za cenu toho, že jeho výše zdaleka nedosahuje řádného starobního důchodu. Někdo se tak rozhodne z důvodu zdravotních problémů, někdo takto vyřeší svou nezaměstnanost. Co byste o této problematice měli vědět a co je nutné k tomu, abyste na předčasný důchod dosáhli? Podělíme se s Vámi o ta nejdůležitější fakta.

Co je důležité vědět?

Předčasný důchod je trvale snížen a bude nižší i poté, co Vám vznikne nárok na řádný starobní důchod. Předčasný důchod je Vám přiznán nejdříve ode dne, kdy o něj požádáte, tudíž na něj nemáte zpětně nárok. Pokud si najdete zaměstnání a budete chtít tento důchod přerušit, nahlásíte to ČSSZ.

Jaký je věk k odchodu do předčasného důchodu?

Do předčasného důchodu můžete odejít při splnění zákonem daných podmínek. Pokud Vám vzniká nárok na řádný důchod dříve než v 63 letech, můžete odejít do předčasného důchodu tři roky před penzijním věkem. Jste-li osobou se stanoveným důchodovým věkem nad 63 let, může Vám být předčasný důchod přiznán až o 5 let dříve, ale musí Vám být minimálně 60 let.

Jak se vypočítává výše předčasného důchodu?

Předčasný důchod se skládá ze dvou částí: základní a procentní výměry. Základní výměra je stanovena pro rok 2015 ve výši 2 400 Kč měsíčně. Procentní výměru ovlivňuje výše dosahovaných příjmů a získaná doba důchodového pojištění. Zatímco základní výměra důchodu se Vám krátit nebude, procentní výměra důchodu se snižuje za každých 90 dnů, které zbývají do nároku na řádný starobní důchod.

Je možné si přivydělat?

Přivýdělek je možný, ovšem pozor si dejte na jeho výši. U dohod o pracovní činnosti si smíte přijít na maximálně 10 tisíc měsíčně, u dohody o provedení práce na 2 500 Kč měsíčně a u samostatné výdělečné činnosti na 63 865 Kč za celý kalendářní rok. Za přivýdělek do těchto částek se totiž nemusí platit sociální pojištění.

Kdy o předčasný důchod požádat?

O předčasný důchod žádáte na okresní správě sociálního zabezpečení v místě svého bydliště. Máte již vybraný termín, kdy byste chtěli nastoupit do důchodu a chystáte se podat žádost? Učiňte tak nejdříve čtyři měsíce před termínem. O přiznání důchodu rozhodne OSSZ do 90 dnů

Co je zapotřebí doložit?

K žádosti o předčasný důchod dokládáte řadu dokumentů. Jedná se o:

 • Občanský průkaz

 • Doklady o studiu

 • Muži – vojenská knížka či propouštěcí list

 • Ženy – rodné listy dětí

 • Potvrzení o dobách v evidenci na ÚP

 • Evidenční list důchodového pojištění (poskytuje zaměstnavatel)

 • Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet (při požadavku výplaty důchodu na běžný účet)

Je předčasný starobní důchod výhodný?

Vždy je na Vašem zvážení, zda odejdete do důchodu dříve než před nárokem na řádný starobní důchod. Důkladně si promyslete, zda Vám krácený důchod nepřidělá problémy s rodinným rozpočtem a zvažte i dobu, o kterou chcete jít do důchodu dříve. K výpočtu předčasného důchodu využijte online kalkulátory, abyste si udělali představu o jeho výši.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...