Přejít na obsah
Ondra

Exekuce z důchodu: Výpočet a starobní důchod

Doporučené příspěvky

Nacházíme se ve velmi těžké době. Ze všech stran se na nás usmívají sympatické osoby, které se nás snaží utvrdit v tom, že zrovna bez jejich produktů nemůžeme žít a pokud si je nemůžeme dovolit, není to žádný problém. Rádi nám totiž půjčí. Hodně lidí na toto slyší, nicméně se takovýto přístup může stát jejich cestou do pekel.

V případě, že své závazky nejsou schopni již dále splácet, se jednoho dne seznámí s výkonem úřední osoby – exekutora. Zabavování majetku je však většinou až poslední možností, obvykle je uvalena exekuce na příjem osoby, většinou plat, ale též důchod. V ohrožení tak můžou být de facto ti nejzranitelnější z nás. V případě působení tzv. Šmejdů, je pak toto ohrožení o to více reálné.

Pozor na pokuty u MHD

Do exekuce se však můžete dostat daleko snáz. Vše obvykle začíná nevinně, většinou ve formě nezaplacené pokuty v MHD či opomenutí zaplacení obecních poplatků (za psa, odpad, aj.). Díky těmto případům je dokonce uvalena exekuce na starobní důchod až ve třetině všech případů.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala za minulý rok přibližně 72 600 probíhajících exekucí na důchodové příjmy. Je však nutno poznamenat, že mezi tuto statistiku byly zahrnuty i důchody invalidní nebo vdovské, reálně se tak jednalo o přibližně 45 000 exekucí na tradiční starobní důchody. Toto číslo znamená, že téměř 2% starobních důchodů v ČR (aktuálně starobní důchod pobírá cca 2.3 milionu obyvatel) jsou zatíženy exekučními srážkami a toto číslo má bohužel dlouhodobě růstovou tendenci.

Zajímavosti o exekuci v důchodu

Co to objemu vybraných peněz pak za tento rok bylo na těchto srážkách vybráno přes 1,5 miliardy korun, tedy průměrně 33 000 Kč na jeden starobní důchod. Další zajímavostí je, že téměř tři čtvrtiny těchto exekucí bylo způsobeno přesunutím exekuce z produktivního věku do důchodového (ten, na koho byla uvalena exekuce, se jednoduše stal důchodcem a své závazky tak nyní plní pomocí důchodu).

Pokud vám exekuce z důchodu hrozí, asi se ptáte, zdali vám exekutor může vzít celý starobní důchod. Nikoliv. Dle zákona totiž existuje tzv. nezabavitelné minimum, které v současné době činí 6 118 Kč. Je však samozřejmé, že z této částky je velice obtížné důstojně vyžít.

Když už to nejde dál...

Určitou spásou, která pro dlužníky může být, je tzv. osobní bankrot. Ten se dá vyhlásit dle Zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (zkráceně tzv. Insolvenční zákon). O jednotlivých případech pak rozhoduje insolvenční soud. Šanci na tento bankrot ovšem máte pouze tehdy, kdy je jasné, že své závazky nejste schopen splatit.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...