Přejít na obsah
Ondra

Odchod do důchodu ve světě (Evropě)

Doporučené příspěvky

V nedávné době v České republice vyšly nové tabulky pro výpočet odchodu do důchodového věku. Pravděpodobně i pro vás se tak rok, kdy si budete užívat zasloužené penze zase o nějaký ten měsíc opět vzdálil. Pokud vás dohánějí chmury a zcela reálně uvažujete o emigraci, pak vězte, že v rámci Evropy si příliš nepolepšíte.

Trend je v celé EU podobný

V současné době se věk pro odchod do důchodu v Evropské unii pohybuje přibližně mezi 60 – 65 lety. To je způsobeno tím, že každý stát EU má pro tuto oblast ještě stále své vlastní pravomoci a je tak zcela v jeho režii, jakou strategii, v oblasti sociálního systému zvolí. Obecně se ale dá říci, že se věk pro odchod do důchodu neustále zvyšuje.

Proč se zvyšuje věk odchodu do důchodu?

Tato stoupající tendence je způsobena zejména díky nepříznivému demografickému vývoji (kdy populace stárne, přičemž se dětí rodí tak málo, že nejsou schopné tento nepříznivý vliv v budoucnu zmírnit) a dále také kvůli stoupajícímu průměrnému věku dožití, přičemž tyto negativa se dějí v podstatě po celé EU, v ČR nevyjímaje. Novorozenec mužského pohlaví má v současné době naději na dožití 75 let a dívka 82 let (jedná se však o tzv. střední délku života; reálně se dožijí pravděpodobně ještě více let).

Francie v 60 letech v penzi

V rámci EU se dá říci, že se v současnosti nejdříve do důchodu odchází v její východní části. Muži i ženy na Slovensku nebo v Maďarsku tak v současnosti do důchodového věku odcházejí ve věku 62 let. Naproti tomu například v Německu do důchodu odcházejí o rovných 5 později, tedy v 67 letech.

Obecně se tak dá říci, že státy s vyspělejší ekonomikou mají odchody do důchodů v pozdějším věku, než státy méně rozvinuté. Výjimka však i tady potvrzuje pravidlo, a to například ve Francii, kde nárok na důchod mají muži i ženy v krásných 60 letech. Co se týče finanční částky, v rámci EU důchodci dostávají renty, které jsou obvykle téměř 70% jejich původního příjmu.

Možnosti předčasného důchodu

Určitou možností, jak si důchodový věk užít i dříve, než v zákonem stanoveném věku, je možnost odchodu do předčasného důchodu. Tento odchod je však umožněn jen někde a je obvykle zaplacen ve formě zkrácení budoucí renty. Ve Francii tak máte možnost odchodu do předčasného důchodu již v 55 letech (o 5 let dříve), přičemž každý rok, který vám bude do řádného důchodu chybět, vám bude důchod zkrácen o plných 7%. Například v Nizozemsku a ve Velké Británii však tuto možnost zákon vůbec nezná. U nás je možnost odejít do předčasného důchodu až 3 roky před řádným.

Na závěr vám přinášíme tabulku vypracovanou Českou správou sociálního zabezpečení, kde jsou uvedeny důchodové věky pro jednotlivé země EU.

ZEMĚ    
MUŽI ŽENY
Belgie 65 65
Bulharsko 63 60
Dánsko 65 65
Estonsko 63 61
Finsko 65 65
Francie 60 60
Chorvatsko 65 60-65
Island 67 67
Irsko 65-66 65-66
Itálie 65 60
Kypr 65 65
Lichtenštejnsko 64 64
Maďarsko 62  62
Malta 61 60
Litva 62,5 60
Lotyšsko 62 62
Lucembursko 65 65
Německo 67 67
Nizozemsko 65 65
Norsko 62-67 62-67
Polsko 65 60
Portugalsko 65 65
Rakousko 65 60
Rumunsko 64 59
Řecko 65 61
Slovensko 62 62
Slovinsko 63 61
Španělsko 65 65
Švédsko 61-67 61-67
Švýcarsko 65 64
Velká Británie 65 60
Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...