Přejít na obsah
Ondra

Spoření na penzi – Výplata, ukončení a změny

Doporučené příspěvky

V současné době si na penzi díky státnímu spoření šetří téměř 5 milionu lidí. V prosinci tohoto roku poslanci podepsali pozměňovací návrh, který spočívá v lehké změně, která má ovšem hluboké dopady. Osvětlíme si zde jak funguje systém správy peněz na penzi.

Peníze, které každý měsíc odvádíte na penzi zůstávají v penzijních společnostech, které jsou pověřeny jejich správou. V současné době spravují částku ve výši téměř 350 miliard Kč. S penězi by měli nakládat tak, aby je dokázali co nejlépe zhodnotit za co nejmenšího rizika.

Pozměňovací návrh bohužel demotivuje tyto společnosti neboť jim slibuje zvýšení částky, kterou si nechají z 0,6% na 0,8% a naopak snižuje takzvanou výkonnostní prémii z 15% na 10%. Laicky řečeno: Penzijní společnosti dostanou větší částku fixně a menší částku na základě jejich schopnosti peníze pro své klienty zhodnocovat. Roční zhodnocení těchto peněz co si lidé spoří na stáří je téměř rovno inflaci (tedy ročnímu tempu růstu cen).

  • Pozn. autora: Penzijní spoření je jednou z nejméně výhodných forem investování peněz. Pokud máte jen trochu energie, tak se vyplatí se zajímat o investování například do bytu nebo do pozemku. Dobrý receptem na zabezpečené stáří je i analýza Vašich výdajů, aneb jak ušetřit.
Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...