Přejít na obsah
Ondra

Důchodové pojištění – První, druhý (neaktuální) a třetí pilíř

Doporučené příspěvky

Jste mladý člověk, plný síly a důchodový věk je pro vás něco tak neuvěřitelně vzdáleného, že vám přijde zbytečné se o něj zrovna teď zajímat? Ač se to možná nezdá, právě teď je pro vás ta nejpříhodnější chvíle, abyste si mohli zajistit důstojné stáří a vězte, že pouze na státní pomoc se není radno spoléhat. V následujícím článku vám přineseme stručný přehled, jaké druhy důchodového pojištění v ČR existují a kam je také vhodné investovat.

Od Nového roku již jen 2 pilíře

Jak už jste jistě někdy slyšeli, v České Republice je uplatňován systém tří pilířů důchodového systému. Přesněji řečeno byl uplatňován, a to až do konce roku. Od tohto roku fungují v podstatě už pouze 2 pilíře (první a třetí), ze kterých vám v budoucnosti bude vyplácen starobní důchod.

První pilíř

První pilíř je klasickým zdrojem důchodu, tak jak ho všichni dlouho známe, a to důchod, který nám bude v důchodovém věku vyplácet stát a jeho výše je odvozena od výše sociálního pojištění, které bylo za vašeho života odváděno z vaší mzdy či příjmu ze závislé činnosti.

(Neaktuální) druhý pilíř

Druhý pilíř, který tedy již nově neplatí, spočíval v dobrovolné účasti v tzv. penzijních fondech, do kterých si lidé dobrovolně spořili libovolnou částku, přičemž jim stát určitou část přispíval. Lidé, kteří do těchto fondů spořili, si své úspory mohou buď vybrat, anebo převést do posledního, třetího pilíře.

Třetí pilíř

Spoření do třetího pilíře je v podstatě pouze na uvážení jednotlivého občana a spočívá v investicích do nejrůznějších fondů, akcií či jiných finančních produktů. Aby bylo toto spoření pro občany lákavé, obvykle stát umožňuje jisté daňové úlevy. Nově také nebude toto spoření limitováno věkem spořitele (dříve bylo možné pouze od 18 let), takže nově mohou rodiče svým dětem již teď spořit peníze na důchod.

Určitou novinkou v tomto pilíři je také věk, kdy si můžete své naspořené peníze vybrat. Podle starého zákona jste tak mohli učinit až po dosažení důchodového věku, nyní se počítá s tím, že tak budete moci učinit již po dosažení věku 60 let. Stát však bude své občany motivovat, aby si své peníze nevybrali najednou – ti, kteří tak budou činit alespoň po dobu 10 let, budou zcela osvobozeni od patnáctiprocentní daně.

Myslete zodpovědně

Na závěr je nutno říci, že již zcela pominula doba, kdy se lidé mohli spoléhat pouze na to, že se o ně stát na konci jejich života zcela postará. Je tak na každém z občanů, jak se bude zodpovědně chovat v době produktivního věku, neboť od toho se také odvíjí, jak důstojné stáří bude v budoucnu mít.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...