Přejít na obsah
Ondra

Důchody ve Švýcarsku

Doporučené příspěvky

Švýcarský penzijní starobní systém je založen na třech pilířích. Každý má své specifika a cíle. V případě, že Švýcar odvádí důchodové pojištění od 20 let až do 65 let a současně si i dobrovolně šetří ve třetím pilíři - může se těšit na luxusní důchod. V opačném případě to už tak jisté není neboť životní náklady ve Švýcarsku jsou opravdu vysoké a úměrné s výší důchodu. Plat důchodce v průměru 50 000 Kč se nám proto zdá neuvěřitelně vysoký, avšak při pohledu na výdaje zase o tak závratnou částku nejde.

Tři pilíře švýcarského důchodového systému jsou: Starobní pojištění, penzijní plán zaměstnavatele a soukromý investiční pilíř.

První pilíř

Lze srovnat s naším klasickým starobním pojištěním. Muži ve Švýcarsku odcházejí do důchodu ve věku 65 let a ženy ve věku 64 let bez ohledu na počet dětí. (výše důchodu ovšem na počtu dětí závislá je!) Plnou výši důchodu obdrží pokud odváděli dávky po 45 let a v případě žen 44 let! (pro srovnání u nás je to přibližně 27 let) Při krácení této doby se snižuje výše důchodu o 2,3% za rok.

Druhý pilíř

Pro osoby s příjmem větším než 21 150 švýcarských franků je automaticky odváděna částka do druhého pilíře. Jejich důchod bude o tuto částku vyšší aby si udrželi svoji životní úroveň úměrně s tím kolik toho v životě odpracovali. Osoby samostatně výdělečné činnosti se mohou k tomuto pilíři dobrovolně přihlásit a spořit si tak. Čím je člověk starší, tím musí platit více. Tuto naspořenou částku lze po dosáhnutí důchodového věku vybrat i najednou!

Třetí pilíř

Zcela na vůli každého Švýcara.

Principy života ve stáří ve Švýcarsku jsou zcela odlišné než u nás v České republice. Nelze tedy jen jednoduše srovnat výši důchodu, ale podívat se na celkovou situace za co všechno musí důchodce ve Švýcarsku platit. Jen například: z důchodu jednou ročně musí odvést daně v daňovém přiznání v rozmezí mezi 10-20% v závislosti na kantónu, musí platit například za pytle na třídění odpadu povinně, celé zdravotnictví je velmi nákladné, nemají slevy na dopravě atd. atd. U nás se tedy vůbec nemáme špatně!

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...