Přejít na obsah
Ondra

Jaký je vdovský důchod po manželovi?

Doporučené příspěvky

Po smrti manžela nebo manželky ztrácíme nejen svého životního partnera a přítele, ale i přispěvatele do rodinného rozpočtu. Zejména ženy se potýkají s nepříznivou finanční situací, kterou ale mohou zlepšit požádáním o vdovský důchod. Zjistěte, zda i Vy máte na tento důchod nárok a co je zapotřebí k jeho vyřízení.

Kdy vzniká nárok na vdovský důchod

Nárok na vdovský důchod po manželovi vzniká, pokud manžel zemřel následkem pracovního úrazu, pobíral starobní nebo invalidní důchod, popřípadě splnil-li ke dni smrti podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní či starobní důchod. Důchod Vám v takovém případě bude vyplácen po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po této době nárok na vdovský důchod zůstává, pokud:

 • Pečujete o nezaopatřené dítě,

 • pečujete o dítě závislé na péči jiné osoby,

 • pečujete o své rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby,

 • jste invalidní ve třetím stupni,

 • jste dosáhla věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného věku nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Z čeho se počítá vdovský důchod

Vdovský důchod se skládá ze základní výměry, která činí 2 400 Kč, a procentní výměry důchodu, jež dosahuje 50 % výměry důchodu zemřelého. Zda máte nárok na vdovský důchod a v jaké výši, to rozhodne ČSSZ do 90 dnů od podání žádosti. Vdovský důchod se proplácí zpětně ode dne úmrtí manžela.

Co je nutné k vyřízení vdovského důchodu?

Žádost o důchod po zemřelém manželovi podáváte u okresní správy sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště. Vyplníte tiskopis a doložíte svůj občanský průkaz, úmrtní list zemřelého manžela, oddací list, důchodový výměr zemřelého a žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet (chcete-li pobírat důchod na svůj účet).

Jestliže zemřelý nepobíral starobní ani invalidní důchod a OSSZ nemá doby pojištění zemřelého v evidenci, dále doložíte doklady o studiu, vojenskou knížka či propouštěcí list, potvrzení o všech dobách v evidenci ÚP a evidenční list důchodového pojištění (poskytuje zaměstnavatel).

Pokud nepobíráte starobní ani invalidní důchod, předkládáte rodné listy dětí a v případě zaměstnání potvrzení od svého zaměstnavatele. Při současné žádosti o sirotčí důchody pro své děti potřebujete potvrzení o jejich studiu ze střední či vysoké školy.

Příklad výše vdovského důchodu

 • Jaká by byla výše vdovského důchodu, kdyby měsíční důchod zemřelého manžela činil 12 000 Kč a měsíční starobní důchod vdovy 9 000 Kč?

Manželka zesnulého by získala vdovský důchod 2 400 Kč a starobní důchod 6 600 Kč. Spolu se základní výměrou 2 400 Kč by celkový důchod činil 11 400 Kč. Pokud by nepobírala starobní důchod, výše vdovského důchodu by byla 7 200 Kč.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...