Přejít na obsah
Ondra

Kdy vzniká nárok na starobní důchod?

Doporučené příspěvky

Kdo má to štěstí a dožije se řádného důchodového věku, ten získává nárok na starobní důchod. Podmínkou je, aby žadatel splňoval v roce 2020 dobu pojištění 31 let a do roku 2021 vždy o rok déle. Po roce 2021 již tato doba bude činit 35 let. Co dalšího musí splnit k přiznání důchodu a co je zapotřebí doložit?

Co se započítává do doby pojištění

Nejprve si uveďme, co znamená doba pojištění. Jedná se o období, kdy jste pracovali, studovali na učilišti, střední či vysoké škole a absolvovali vojenskou službu. Do doby pojištění se Vám počítá i čas na úřadu práce, mateřská dovolená, nemocenská nebo doba trvání invalidního důchodu třetího stupně.

Žádost a potřebné doklady

Žádost o starobní důchod smíte podat nejdříve čtyři měsíce před jeho nárokem. Žádosti sepisuje okresní správa sociálního zabezpečení v místě Vašeho trvalého bydliště. Platný výpočet výše důchodu a přiznání jeho nároku provádí Česká správa sociálního zabezpečení na základě všech dodaných dokladů. Na stanovisko má až 90 dnů. Pro přiznání důchodu musíte předložit:

 • Občanský průkaz,
 • doklady o studiu,
 • doklad o výkonu vojenské služby,
 • rodné listy dětí,
 • doklady prokazující péči o osobu závislou,
 • potvrzení zaměstnavatele o vyplácených náhradách (za nemoc z povolání),
 • tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet“, pokud požadujete výplatu důchodu na bankovní účet a
 • evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání.

Z čeho se skládá starobní důchod?

Starobní důchod se skládá ze dvou částí: základní a procentní výměry. Zatímco základní výměra je stejná pro všechny důchody, procentní výměra se odvíjí od výše všech výdělků od roku 1986 a odpracovaných let (celkové doby pojištění). Základní výměra v roce 2017 dělá 2 400 Kč a minimální výše procentní výměry 770 Kč. Nejnižší důchod tedy dosahuje výše 3 170 Kč.

 • Příklad: Jaká by byla výše důchodu ženy se dvěma dětmi, s datem narození 1. 1. 1965? Tato žena by pobírala důchod ve výši 11 628 Kč.

Důchod a práce

I s přiznaným starobním důchodem můžete nadále pracovat. Není nutné ukončovat stávající pracovní poměr ani nahrazovat pracovní smlouvu jinou. Omezeni nejste ani v případě výdělečné činnosti.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...