Přejít na obsah
Ondra

Sirotčí důchod: Kolik je a jaký je výpočet?

Doporučené příspěvky

Sirotčí důchod je zvláštní forma pobírání sociálních dávek, kterou jsou určeny dítěti, jemuž zemřel jeden nebo oba rodiče. Pokud je dítě adoptované nebo v péči prarodičů, pak má nárok na sirotčí důchod po smrti osvojitele či osoby, která o dítě pečovala.

Samozřejmě také v tomto případě je třeba splňovat určité podmínky, kterou jsou nezbytné pro přiznání sirotčího důchodu. Jaké tyto podmínky jsou a jaká je výše sirotčího důchodu? Pojďme si tuto problematiku více přiblížit.

Kdo má nárok na sirotčí důchod?

Jak už bylo výše uvedeno, na sirotčí důchod má nárok dítě, které ztratilo jednoho z rodičů (nebo oba), případně osvojitele či osobu, která jej měla trvale v péči. Zde je však třeba podotknout, že sirotčí důchod může pobírat pouze nezaopatřené dítě. Jedná se tedy o nezletilé dítě, které ještě nedosáhlo plnoletosti, ale také o zletilou osobu, která studuje do 26 let věku.

Věk dítěte a studentská léta nejsou jedinou podmínkou pro pobírání sirotčího příspěvku. Dalším důležitým kritériem je skutečnost, zda zemřelý ke dni úmrtí byl poživatelem starobního či invalidního důchodu, splňoval podmínku potřebnou pro dobu pojištění, aby měl nárok na invalidní či starobní důchod nebo zemřel následkem pracovního úrazu.

Jestliže zemřou oba rodiče, pozůstalé dítě má nárok pobírat sirotčí důchod po obou z nich. Ovšem pozor, zde je třeba upozornit na to, že musí jít skutečně o rodiče (i adoptované). U pěstounů se týká sirotčí důchod pouze jednoho z nich.

Jaká je výška sirotčího důchodu?

Obdobně jako je tomu v případě důchodových dávek, také sirotčí důchod se skládá ze dvou složek. Nejprve je třeba určit základní výměr, který je společný pro všechny důchodové dávky. Tato základní složka v roce 2020 činila 2340 Kč. Tato částka se pravidelně mění, v roce 2020 došlo k jejímu zvýšení.

Druhou část tvoř procentní výměra sirotčího důchodu, která činí 40 % výměry starobního či invalidního důchodu III. stupně, na který by měl mít zemřelý nárok v době smrti. Tyto výpočty jsou již trochu komplikovanější, proto jde jen o přibližnou představu. I zde je možné obrátit se na internetovou kalkulačku, která vám dá přesnější údaje.

Kdo o důchod může zažádat?

Je samozřejmé, že nezletilé dítě o důchod žádat nemůže. Za něho to vyřizuje druhý rodič, pokud žije, nebo opatrovník dítěte. Zletilé „děti“ nad 18 let si o důchod mohou zažádat samy. Žádost je třeba podat vždy písemnou formou na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

K žádosti o sirotčí důchod je třeba si vzít potřebné doklady, tedy občanský průkaz žadatele, rodný list žadatele, potvrzení o studiu (u starších dětí) a samozřejmě úmrtní list rodiče. V případě, že rodič ještě nepobíral důchod, je třeba počítat s tím, že se vyřízení celé záležitost může protáhnout. Je totiž nutné přinést všechny potřebné doklady stejně, jako by zemřelý rodič sám žádal o důchod.

  • Sirotčí důchod lze pobírat nejdéle do 26 let. Po této době nárok zaniká. Nárok na sirotčí důchod zaniká také osvojením, tedy jestliže si oboustranně osiřelé dítě osvojí jen jedna osoba, dítěti zaniká nárok jen na jeden sirotčí důchod.
Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...