Přejít na obsah
Ondra

Jaký je důchodový věk pro ženy a muže?

Doporučené příspěvky

Důchodový věk je životní mezník, od kterého by měli lidé mít nárok pobírat starobní důchod jako příspěvek od státu. Není to však povinnost odejít do důchodu, spíše možnost, pokud už se člověk necítí na to chodit do práce, nebo mu není umožněno pracovat.

Zjednodušeně řečeno, důchod by měl trvat čtvrtinu života, pokud bychom počítali, že průměrný věk člověka se blíží k 80. rokům. Vláda se touto problematikou neustále zabývá, protože naše populace stárne a na důchody tak nemá kdo vydělávat. Přesto si můžete svůj důchodový věk spočítat dle internetové kalkulačky nebo jednoduchého výpočtu, stejně tak jeho přibližnou výši.

Kdy se dozvíte, od kdy máte nárok na důchod?

Alespoň deset let před odchodem do důchodu by měl každý člověk znát přesný čas, kdy může odejít do důchodu. Přibližně jednu čtvrtinu života bychom měli strávit v penzi, i když to samozřejmě do značné míry závisí na pevném zdraví a délce života. Bohužel přesný věk nástupu do penze není v ČR přesně stanoven a jeho doba se každoročně zvyšuje. U mužů je to každý rok o dva a u žen o čtyři měsíce. Poslanci usilují o to, aby se tato věková hranice postupně srovnala u obou pohlaví. U žen je to také ovlivněno počtem dětí.

V současné době to snad vypadá nadějně, že věk odchodu do důchodu už se nebude zvyšovat. Mladí lidé už začínali mít oprávněné obavy, že tímto tempem se důchodu ani nedožijí. Prozatímní návrh tedy počítá s tím, že strop odchodu do penze bude stanoven na hranici 65 let. Toto číslo by se nemělo minimálně následujících 15 let zvýšit, i když pokud vám je pod 30 let, pak stejně ještě není jistota, že jde o konečný verdikt. Tento návrh se tedy týká všech, kteří se narodili před rokem 1966.

Jen pro zajímavost, vláda Petra Nečase usilovala o to, aby se důchodový věk neustále zvyšoval. Tímto tempem by pak nebylo nereálné odcházet do penze až v 73 letech. A to už je opravdu požehnaný věk. Zejména pro naše děti by byla vidina důchodu téměř nemožná.

Návrh na změnu

Tato situace by byla do budoucna téměř neúnosná. Přesto je zde stále velký problém v tom, že populace stárne a důchodců přibývá. Je tedy více než důležité platit si pravidelně penzijní připojištění a šetřit si na penzi již mnoho let předem.

Dále se usiluje o to, aby se přistupovalo k mužům i ženám stejně, protože dosud mají ženy nárok odejít do důchodu dříve podle počtu dětí. Stále se také vychází z toho, že průměrný věk u mužů je 75 let a u žen 81 let. Průměrná doba pobírání důchodu by měla trvat 20 let. Ovšem podle tohoto počtu by Češi museli chodit do důchodu před šedesátkou, což se zřejmě nestane.

Jak to bylo dosud?

Důchodový věk pro muže je nyní 60 let, pokud šli do důchodu před rokem 1996. Pro ženy to bylo 53 let, pokud vychovaly 5 a více dětí, o každý dítě méně je třeba připočíst jeden rok navíc. Tedy žena s jedním dítětem měla důchodový věk 57 let.

Ovšem osoby, které se narodily po roce 1977, odcházely do důchodu po sečtení 67 let a počtu měsíců, které získají jako dvojnásobek rozdílu jejich roku narození a k tomu roku 1977. Přijde vám to celé složité? Dnes existují internetové kalkulačky, které vám snadno a rychle spočtou důchodový věk. 

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...