Přejít na obsah
Ondra

Zvýšení důchodů? O kolik se letos zvýší důchod?

Doporučené příspěvky

V roce by mělo dojít k valorizaci (zvýšení) důchodů. Důchodová reforma je teď velmi „oblíbené“ téma mezi politiky. Důchodců přibývá, ceny jdou nahoru, ale důchodové sazby se příliš nemění. Vláda Petra Nečase prosadila trend, že omezí růst důchodů na tři roky. To skončilo 1. 1. 2015, tedy o rok dříve, než bylo původně v plánu. Nyní by tedy důchody mohly opět narůstat.

Valorizace důchodu 

Důchody jsou složeny ze základní výměry a dále pak z procentní výměry důchodu. Pokud dojde k valorizaci důchodů, může se zvyšovat základní výměra, procentní výměr nebo dokonce výměra obou těchto částek. Zvyšování důchodu se týká všech starobních důchodů, tedy i těch předčasných, invalidních, vdovských, sirotčích.

Dočasné omezení valorizace důchodů znamenalo, že zvyšování důchodu bylo omezeno na třetinu inflace a na třetinu reálných mezd. Od letošního Nového roku tedy důchody opět porostou o plnou inflaci a také o třetinu růstu reálných mezd, což by lidé měli od příštího roku pocítit.

Jak se tedy bude důchod zvyšovat?

Základní výměra se zvýší o 60 Kč z původní částky 2340 na částku 2400 Kč. Vzroste také procentní výměra, a to o 1,6 %. Tyto výpočty platí pro letošní rok. Od roku 2016 budou důchody opět narůstat, protože podle důchodové zprávy MPSV o změně důchodového zákona, by mělo dojít ke zvýšení důchodů až o 1,8 %, tedy průměrná částka navíc je 205 Kč.

Valorizace důchodů je výsledkem mimořádného opatření vlády pro tento rok. Seniorům by se tak měl kompenzovat pomalejší vzrůst důchodů za poslední dva roky. Poté dojde ke zvýšení pouze o inflaci a také třetinu růstu reálné mzdy.

Senioři si tedy polepší přibližně o 200 Kč měsíčně. Možná si řeknete, že to není moc vysoká částka, ale v případě důchodové reformy je to alespoň slibný začátek.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...