Přejít na obsah
Ondra

Výpočet starobního důchodu (orientační): Kalkulačka

Doporučené příspěvky

Ačkoliv si myslíte, že do důchodu je ještě daleko, vězte, že jeho výši můžete z části ovlivnit již nyní. Na internetu najdete kalkulačku, která vám pomůže jednoduše spočítat výši důchodu. K tomu je však třeba znát všechny vaše příjmy již od roku 1986.

Z toho tedy vyplývá, že pro mladého člověka je tento výpočet značně nepřesný. Navíc se za ty roky může hodně změnit. Výpočet je poměrně snadný, stačí zadat průměrnou výši hrubého měsíčního příjmu.

Spočítejte si svůj důchod

Výše vašeho důvodu záleží na mnoha okolnostech. To jak vysoký budete mít důchod přiznaný, závisí na příjmech v letech 1986 až 2015 a také získaném počtu let pojištění. Nezapomínejte, že do doby pojištění se počítají pouze celé ukončené roky.

Abychom to celé zjednodušili, pokud vás zajímá pouze orientační výpočet důchodu, stačí znát dobu pojištění v celých letech a také průměrnou mzdu za všechny odpracované roky až do současnosti. Je tedy velmi důležité znát své příjmy v jednotlivých letech. Jedině tak si můžete důchod vypočítat s co nejvyšší přesností.

  • A které roky se do doby pojištění započítávají? Jde o všechny roky, ve kterých jste si platili důchodové pojištění či náhradní dobu pojištění. Do této náhradní doby spadá například studium před rokem 2010, civilní služba, vojenská služba či péče o dítě do 4 let.

A jak je to u předčasného důchodu?

V případě předčasného důchodu stačí uvést každých 90 dní (jde o čtvrtletí), které vám chybí do dosažení důchodového věku. Krácení u předčasného důchodu se dělá za každých 90 dní. Pro jednoduchý výpočet použijte kalkulačku důchodového věku.

Jak se důchod počítá?

Jakmile znáte všechny potřebné hodnoty, pak pro každý rok v určitém období je daný přesný koeficient, kterým tak jednoduše propočítáte vyměřovací základ v každém roce. Jen pro příklad, v roce 2015 je pro rok 1986 daný koeficient ve výši 8,9778.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...