Přejít na obsah
Ondra

Nemoci pro částečný invalidní důchod

Doporučené příspěvky

Částečný invalidní důchod můžete pobírat v případě, že splňujete dvě základní podmínky. Vaše pracovní činnost poklesla v za poslední rok o 33 %, nebo tehdy, když z důvodu vážného zdravotního postižení máte ztížené podmínky pro vykování práce.

Ovšem musíte splňovat ještě další aspekty. Je třeba získat potřebnou dobu pojištění, nebo také v případě, že se stanete invalidou následkem pracovního úrazu. To vše má v kompetenci lékařská komise Českého svazu sociálního zabezpečení.

Kdy můžete zažádat o částečný invalidní důchod?

Je třeba počítat s tím, že podmínky pro získání částečného invalidního důvodu nejsou zrovna snadné. Posudek by vám měl dát ošetřující lékař, ale o konečném výsledku rozhoduje posudková komise. Částečný invalidní důchod by vám měl pokrýt alespoň část životních nákladů, neboť se počítá s tím, že si budete k tomu ještě přivydělávat.

Nejčastěji jej můžete pobírat v případě pracovního úrazu s trvalými následky. Například, když si zedník ošklivě zlomí ruku, jejíž hybnost bude trvale omezena. Svou původní práci v oboru už vykonávat nemůžete, v takovém případě byste měl mít nárok na částečný invalidní důchod. Ovšem neznamená to, že nemůžete pracovat v oboru jiném, alespoň na částečný úvazek (například jako ostraha).

Na částečný invalidní důchod by měli mít nárok také pacienti, kteří se léčí s pokročilejší lupenkou. Ta totiž později napadá klouby, navíc jde o nemoc nevyléčitelnou (i když ne smrtelnou). Lidé často mají ložiska také na dlaních, proto nemohou vykonávat zdaleka každou práci.

O částečný invalidní důchod mohou zažádat také lidé, kteří trpí depresemi. Deprese může z dlouhodobého hlediska ovlivnit pracovní výkonnost a následně i možnost najít si nové zaměstnání.

Kdo zkoumá zdravotní stav?

Zdravotní stav zkoumá ošetřující lékař, který vydá konečnou zprávu pro posudkového lékaře. Ovšem neznamená to, že každým kdo uplatní žádost o invalidní důchod, ať už o plný či částečný, jej skutečně dostane. Někdy to může být doslova běh na dlouhou trať.

Aby mohl být důchod vyplácen, je třeba splňovat další důležitou podmínku, kterou je doba pojištění v posledních deseti letech před vznikem invalidity. Navíc délka pojištění se potom určuje dle věku.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

  • info@planetacestovani.cz.cz
  • ×
    ×
    • Vytvořit...