Přejít na obsah
Ondra

Kdy je správný věk k odchodu do důchodu? 65?

Doporučené příspěvky

Zajímá vás, kdy budete mít nárok odejít do důchodu? Respektive v kolika letech? Tyto výpočty se stále mění. Pokud vám již brzy bude 60 let je nejvyšší čas se o tuto problematiku více zajímat. Je třeba si dobře ohlídat vstupní údaje, aby výsledná částka nebyla zbytečně nižší. Pokud si důchod načasujete správně, můžete si naopak polepšit až o několik stokorun. Proč toho tedy nevyužít.

Jak zjistit termín

Přesný termín můžete získat za pomoci internetové kalkulačky. Vše závisí na žadateli o důchod, zda získá potřebnou dobu pojištění, a zda dosáhl důchodového věku.

Existuje možnost odejít do důchodu dříve (až tři roky před dovršením důchodového věku), nebo i nadále v důchodovém věku pracovat. To tedy znamená, že dosažení důchodového věku není limitující. Naopak většina lidí, pokud má tu možnost a slouží zdraví, se snaží pár let přesluhovat. V tuto dobu vám běží důchod a máte nárok si přivydělávat.

Pro výpočet důchodového věku potřebujete znát několik základních údajů:

 • Datum narození
 • U žen počet dětí
 • Doba pojištění

Odejít dříve, nebo pracovat až do důchodu?

Pokud váháte mezi těmito možnostmi, pak určitě je výhodnější pracovat až do důchodu. Dřívější odchod je vhodný v případě, že k tomu máte nějaký důvod. Toto řešení často volí lidé, kteří přišli o práci a na tři roky už je nikdo nezaměstná. Často také prarodiče z důvodu péče o vnoučata. Nevýhodou předčasného odchodu do důchodu je nižší pobírání penze.

Ovšem i zde je třeba se zamyslet. Pokud jste pobírali pouze průměrný plat, je výhodnější odejít do důchodu dříve. Doporučujeme však před koncem kalendářního roku, nikoliv až po začátku dalšího roku. Pravda je totiž taková, že v každém následujícím kalendářním roce dostanete důchod o něco nižší (zpravidla se částka snižuje o 170 Kč) oproti předešlému roku.

Jestliže jste měli nadprůměrný příjem, tedy osobní vyměřovací základ je vyšší než 36 tisíc Kč, pak se rozhodně vyplatí s důchodem počkat. V každém případě odejděte do důchodu až na začátku nového kalendářního roku.

Každý rok, o který budete pracovat déle, zvýší konečnou částku penze.

Odchod do důchodu v řádném termínu

Samozřejmě nejvýhodnější je odchod do důchodu v řádném termínu. Pokud tedy máte stálou práci i v době, když už se blíží nárok na důchod, nemusíte odejít do důchodu. Naopak se můžete rozhodnout, zda pobírat celý důchodu, část nebo dokonce pobírání důchodu zcela odložit. Podle toho se vám poté počít konečná výše důchodu, která se tak může zvýšit. 

Hlídejte si dny

Nezapomínejte si dobře ohlídat dny, tedy ukončený rok. Doba pojištění se vždy dělí 365 dny. Pokud tedy například máme dobu pojištění 42 let a tuto dobu vydělíme 350 dny, je výhodnější odejít do důchodu o 15 dnů později, jinak byste mohli ztratit celý odpracovaný rok, což by byla velká škoda.

Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt PlanetaCestování.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa nejen v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • info@planetacestovani.cz.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...